Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil

Casus Yazılım Nedir? Nasıl Temizlenir? İşte Yanıtı

!! KroNoS !!
(@kronos_791)
Site Kurucusu Admin

Casus Yazılım Nedir? Nasıl Temizlenir? İşte Yanıtı

Casus Yazılım

Sizin izniniz olmadan ve bilginiz dışında bilgisayarınıza yüklenen zararlı yazılımlara casus yazılım denilmektedir. Casus yazılım adından da anlaşılacağı üzere kendisini farkettirmeden bilgisayarınıza yüklenir. Ancak bilgisayarınızı çalışmasını etkileyebilir. Özel bilgilerinizde dahil bir çok bilgiyi arkada çalışarak toplar ve çevrim içi davranışlarınızı izler. Bu yüzden casus yazılımlar çok tehlikelidir ve bilgisayarınızın ayarlarını değiştirmektedir.

Nasıl Engellenir?

Casus yazılımları engellemek istiyorsanız etkili bir casus yazılım programı kullanabilirsiniz. Kullandığınız bu casus yazılım programı daha önceden bulaşan casus yazılımları da arayıp bulursa daha iyi olur. Bununla birlikte bilgisayarınızı güncel tutmaya çalışın.

Bir çok yazılım sürekli güncellenerek güvenlik sistemlerini daha etkili hale getirmektedir.Bilgisayarınızın ve programlarınızın güncelliği bu anlamda etkili olabilir.

Yazılımı yüklemeden önce lisans sözleşmesini gözden geçirin. Web sitelerini ziyaret ettiğinizde sitenin önerdiği herhangi bir öğeyi karşıdan yüklemeyi otomatik olarak kabul etmeyin. Dosya paylaşım programları veya ekran koruyucular gibi ücretsiz yazılımlar karşıdan yüklerseniz, lisans sözleşmesini dikkatlice okuyun. Şirkete ait reklam ve açılır pencereleri kabul etmek zorunda olduğunuzu veya yazılımın belirli bilgileri yayımcısına göndereceğini belirten maddeler olup olmadığına bakın.

Nasıl Temizlenir?

Bilgisayarınıza bulaşmış veya bulaşabilecek casus yazılımlara karşı en etkili çözüm yolu hiç şüphesiz etkili bir casus yazılım programı kullanmaktan geçer.Eğer bir casus yazılım programı kullanacaksanız bu programı hem tarama hemde silme gibi özelliklerinin bulunmasına dikkat edin.
Bilgisayarınızı casus yazılımlara arşı korumak ve bulaşmış casus yazılımları temizlemek için hazırladığımız özel casus yazılım programları dosyamızı incelemenizi öneririz.

Alıntı
Konuyu başlatan Gönderildi : 30 Temmuz 2017 02:40
Paylaş: