Cırcır böceği - Ned...
 
Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil
Cırcır böceği - Nedir?

1 Yazılar
1 Üyeler
0 Beğeni
313 Görüntüleme
XCoDeX
(@xcodex)
Gönderiler: 830
👽
Konuyu başlatan
 

Cırcır böceği


Cırcır böceği, Gryllidae (cırcır böceğigiller) familyasını oluşturan parlak siyah renkli, yuvarlak iri başlı, kısa kanatlı, uzun antenli, böcek türlerinin ortak adı.


Bilimsel sınıflandırma
Üst âlem: Eukaryota
Âlem: Animalia
Alt âlem: Eumetazoa
Şube: Arthropoda
Alt şube: Hexapoda (altı bacaklılar)
Sınıf: Insecta (böcekler)
Takım: Orthoptera (düz kanatlılar)
Alt takım: Ensifera
Familya: Gryllidae (cırcır böceğigiller)
Bolívar, 1878

Alt familyalar

Eneopterinae

Gryllinae

Mogoplistinae

Myrmecophilinae

Nemobiinae

Oecanthinae

Pentacentrinae

Trigonidiinae


Genel özellikleri

2 cm boylarında olup, gündüz kazdıkları çukurlarda yalnız olarak gizlenirler, gecenin ıssızlığında faaliyet göstererek ilham verici hoş sesleri ile öterler. Sadece erkekleri ön kanatlarını birbirine sürterek ses çıkarırlar, dişileri kendilerine çekerler. İşitme organları ön bacaklarında bulunan bir uzantıdadır. Ayrıca vücutlarının sonuna yakın arka kısımlarında, duyarlı kıllarla kaplı iki boynuzsu dikenleri vardır. Arka bacakları sıçrama görevi yapar. Fakat çekirgeler kadar sıçrayamazlar. Daha çok çorak arazide rastlanır. Bazen otluk yamaçlarda ve tarla kenarlarında görülür. Sürüler halinde ağaç ve çalılıklar üstünde yaşayanlar da vardır. Özellikle ötüşleriyle bilinen cırcırböcekleri, İlkçağ'da yararlı hayvanlar sayılır, hem Avrupa'da hem Doğu'da alınıp satılmak için küçük kafeslerde yetiştirilirlerdi; Doğu'da aynı işlem bugün de sürüp gitmektedir. Cırcır böcekleri, bütün dünyada yaygın cırcır böceğigiller familyasındandır.


Yaşam şekilleri

Cırcır böcekleri çoğunlukla bitkisel, bazen de hayvansal besinlerle beslenirler. İlkbahar mevsimlerinde, Haziran sonlarına kadar rastlanır. Gece hoş sesleri duyulur. Dişi, yumurtalarını toprağa bırakır. Yumurtadan çıkan larvalar tam bir kış geçirir. Bunlar ergine benzerse de kanatsızdır. Erginleşene kadar 8-11 defa deri değiştirirler.

Bu konu 1 sene önce 2 defa XCoDeX tarafından düzenlendi
 
Gönderildi : 17 Temmuz 2021 15:05
Konu Etiketleri
Paylaş: