Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil

2018 Engelli Araç Alımı Şartları

!! KroNoS !!
(@kronos_791)
Site Kurucusu Admin

2018 Engelli Araç Alımı Şartları

Sosyal devlet olmanın gerekliliklerinden biri de engelli bireylerin topluma katılabilmesi yönünde izlenen politikalardır. Engelleri ister fiziksel ister zihinsel olsun, engelli vatandaşlarımızın gündelik hayatlarında yaşadıkları en büyük sorunlardan biri ulaşımdır. Her ne kadar gelişen teknolojik imkanlar toplu taşıma araçlarında yolculuk yapmalarını sağlasa da kendilerine ait bir araç kadar rahat olmadığı aşikar. İşte bu sorunun üstesinden gelmek için engelli vatandaşlarımıza tanınan bir ayrıcalık var: engelli ÖTV indirimi.

Engelli Araç Alımı Nedir?
2017 itibariyle özürlü bireylere tanınan iki hak var: birincisi ÖTV indirimi, ikincisi ise ÖTV muafiyeti. Tamamen sağlıklı vatandaşların otomobil alırken ödemek zorunda olduğu özel tüketim vergisi üzerinden engelli vatandaşlara indirim ya da muafiyet sağlanıyor. Böylece engelli arabası alırken maddi anlamda kolaylık sağlanıyor. Sağlanacak kolaylığın indirim mi muafiyet mi olduğunu bireyin özür seviyesi belirliyor ve engelli araç indirimi şartları da buna göre değişiyor.

ÖTV Muafiyeti
Özürlü araç alımında tanınan ÖTV muafiyeti aslında çok yeni bir yasa, 2017 Kasım ayında kabulen torba yasa kapsamında "Bazı Vergi Kanunları İle Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı" TBMM tarafından kabul edildi. Ocak 2018’den itibaren geçerli olacak bu yasaya göre engeli %90 ve üzeri olan bireyler bu durumu gerekli sağlık raporuyla kanıtladıkları takdirde anahtar teslim bedeli 200.000 TL'ye kadar olan bir otomobili özel tüketim vergisinden tamamen muaf olarak satın alabilecek.

Kanunda yer alan “anahtar teslim bedeli” ibaresi önem teşkil ediyor. Almayı planladığınız otomobile engelinize yardımcı olması için yapılacak eklentiler (örneğin tekerlekli sandalyenin yerleştirilebilmesi için arka koltukların çıkarılması) ve tüm vergiler dahil 200.000 TL sınırı koyulmuş. Ödemeyecek olsanız bile ÖTV’yi hesaba katmanız gerekiyor.

Örneğin 50.000 TL değerinde bir otomobil almak istiyorsunuz, %50 ÖTV ve diğer vergiler eklendiğinde yaklaşık 110.000 TL civarında bir anahtar teslim bedeli olacağı için bu aracı aldığınızda ÖTV'den muaf olabilirsiniz. Ancak, diyelim 130.000 TL değerinde bir otomobil almak istiyorsunuz, bu durumda ÖTV oranı %60’a çıkacak ve diğer vergiler eklendiğinde aracın anahtar teslim bedeli 220.000 TL civarında olacak. Bu durumda aracın ÖTV'siz hali 200.000 TL'yi geçmemesine rağmen muafiyetten yararlanamayacaksınız.

Yüzde 90 engelli raporu kimlere verilir?
Engelli araç indiriminden ÖTV muafiyetiyle yararlanmak için %90 engelli raporu almanız gerektiğini söylemiştik. Kişinin %90 ve üzeri engelli raporu alabilmesi için ağır engelli kategorisine girmesi gerekir. Bu ayrım tam teşekküllü hastaneler tarafından kişinin hayati ihtiyaçlarını kendi kendine karşılayıp karşılayamadığına bakılarak verilir. Bu engel fiziksel de ruhsal da olabilir. Örneğin alzheimer hastası engelli araç alımı genelde bu kapsamda olur.

ÖTV İndirimi
Engelli aracı alırken avantajlı fiyatlardan faydalanmak için ağır engelli olmak zorunda değilsiniz. %40 ve üzeri engeli olan ve bunu kanıtlayıcı belgesi olan vatandaşlarımız engellerinin derecesine bağlı olarak ÖTV’den belirli tutarda indirimden faydalanabilirler. Hafif engelli olarak da bilinen bu statüdeki vatandaşlarımız hayatlarını kısıtlayan bir engele sahip olmakla birlikte kendi yaşamsal ihtiyaçlarını kendileri karşılayabilirler. Bu indirim %40 ile %90 a kadar engeli olan vatandaşlarımı kapsadığı için örneğin yüzde 60 özürlü raporu ile araba almak da mümkündür.

Kısacası araba almak için özürlü raporu kaç olmalı sorusunun cevabı en az %40’tır. ÖTV muafiyetinin aksine, bu indirimden yararlanmak isteyen engelli bireyler kendi hayatlarını idame ettirebilen insanlar oldukları için araba onların adına alınır.

Engelli Araç Nasıl Alınır?
Engelli araç alma işlemleri hakkında aklınızdaki bazı soruları cevapladık, vatandaşlarımızın bu haklarından en iyi şekilde faydalanmaları için haklarını bilmeleri önemli.

Engelli Araç Alımı Şartları
Engelli aracı alırken şartlar kişinin engel seviyesine göre değişiyor. Eğer kişi ağır engelli ise, örneğin zihinsel engelli araç alımında, arabayı kendi kullanmayacağı için 3.dereceye kadar akrabalarından birinin üzerine araba alabiliyor.

Engelli adına araç alımı yapacak kişinin B sınıfı ehliyeti olması gerekiyor. Engelli aracı kendi adına alacaksa, mesela ortopedik engelli araç alımında, kişinin yalnızca engelli vatandaşlarımızın alabildiği H sınıfı ehliyete sahip olması gerekiyor.

Ayrıca yeni yasayla birlikte alınacak aracın motor gücüne 1.4 kısıtlaması getirildi. Daha büyük motor gücüne sahip cihazlar için ne yazık ki indirimden faydalanamıyorsunuz.

Alacağınız aracın kayıt altında daha kolay tutulabilmesi adına engelli araç alımında söz konusu otomobilin sıfır olması gerekir. 2.el otomobillerde bu indirim uygulanamaz.

Engelli Araç Alımı İçin Gerekli Evraklar
Engelli araç almak için temelde yalnızca iki evrak gerekiyor: Tam teşekküllü bir hastaneden alınacak, kişinin araba kullanma durumunu ve engel statüsünü belirten engelli raporu ve ehliyet. %90 ve üzeri engel durumunda araç başkasının adına alındığı için istenen ehliyet o kişiye ait.

Engelli Araç Almak İçin Rapor Yüzde Kaç Olmalı?
ÖTV muafiyetinden yararlanmak için rapor %90, ÖTV indirimden faydalanmak için en az %40 olmalı.

Engelli İndirimiyle Başkasına Araç Alınabilir Mi?
Bu sorunun cevabı kesinlikle hayır. Vergi ödemek her vatandaşın yükümlülüğüdür. Dolayısıyla yalnızca engelli vatandaşlarımıza tanınan indirim hakkından başkasının faydalanması mümkün değildir, aksi halde bu vergi kaçırma suçudur. Sizin yerinize başkasının araç alabileceği tek durum yukarıda da bahsetttiğimiz %90 ve üzeri engel durumudur. Bu durumda bile 3.derece akraba kısıtlaması vardır ki bu kişiler yönetmelikte şu şekilde belirtilmiştir:

Birinci Derecede Kan Hısımları
Kişinin; Çocukları [ve eşleri], Annesi [ve eşleri], Babası [ve eşleri].

Birinci Derecede Sıhri (Kayın) Hısımlar
Kişinin; Eşinin Annesi [ve eşleri],Eşinin Babası [ve eşleri].
İkinci Derecede Kan Hısımları
Kişinin; Kardeşleri [ve eşleri],Torunları [ve eşleri],Büyük annesi [ve eşleri],Büyük babası [ve eşleri].
İkinci Derecede Sıhri (Kayın) Hısımlar
Kişinin;Eşinin kardeşleri (kayın, baldız, görümce) [ve eşleri],Eşinin büyük annesi [ve eşleri],Eşinin büyük babası [ve eşleri].
Üçüncü Derecede Kan Hısımları
Kişinin;Kardeşinin çocukları (yeğenleri) [ve eşleri],Dayısı [ve eşleri],Amcası [ve eşleri],Halası [ve eşleri],Teyzesi [ve eşleri].
Üçüncü Derecede Sıhri (Kayın) Hısımlar
Kişinin;Eşinin kardeş çocukları (kayın, baldız ve görümce çocukları) [ve eşleri],Eşinin dayısı [ve eşleri],Eşinin amcası [ve eşleri],Eşinin halası [ve eşleri],Eşinin teyzesi [ve eşleri].

Bu kişilerin dışındaki insanlar başka birine ait engelli aracını kullanamazlar.

Başkasına ait engelli aracı kullanırken yakalanırsanız çok ciddi cezalar ödeyeceğinizi lütfen unutmayın.

Engelli İndirimiyle Aldığım Arabayı Satabilir Miyim?
ÖTV indirimi engelli bireylerin hayatını kolaylaştırma adına bir uygulama olduğu için indirimle aldığınız arabayı sizin kullanmanız gerekir. Yasanın suistimal edilmesini önlemek adına bu uygulamayla alınan araçların satılması 5 yıl süreyle mümkün değildir. Eğer satmak istiyorsanız aracın ÖTV’si hesaplanır ve arabayı satın alırken ödemediğiniz tutar sizden tahsil edilir. Aracı alacak kişi de benzer şekilde engelliyse bu 5 yıllık süre 3 yıla düşer.

Engelli Araç Alımı Nasıl Hesaplanır?
Engelli indiriminden faydalanarak alacağınız aracın ÖTV’si aracın motor gücüne ve tutarına göre değişir. 50.000 TL tutarındaki bir araçla 150.000 TL tutarındaki araca uygulanacak ÖTV oranı yasaya bağlı olarak değiştiği için engelli indirimindeki tutar da bu değişkenlere bağlı olarak farklı hesaplanır.

Alıntı
Konuyu başlatan Gönderildi : 20 Ocak 2018 03:01
Paylaş: