Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil
Siber Korsanlar Bitcoin ile Fidye İstedi

1 Yazılar
1 Üyeler
0 Beğeni
539 Görüntüleme
XCoDeX
(@xcodex)
Gönderiler: 854
Asil Üye
Konuyu başlatan
 

Siber Korsanlar Bitcoin ile Fidye İstedi

Belçika’nın Anvers eyaletinde küçük bir yerleşim birimi olan Willebroek, bir siber saldırı vakasıyla gündeme geldi. Belediyenin sistemini hackleyen siber korsanlar fidye istediler fakat ödemenin Bitcoin ile yapılmasını istiyorlar.

 

Belediye’nin internet sayfasında yer alan duyuruya göre kurum, 24 Ocak gecesi siber saldırıya uğradı. Bu saldırıdan sonra belediye başkanının önderliğinde bir araya gelen kriz masası, olası çözümleri değerlendirdi. Polise ihbarda bulunan belediye, duyurusunda şeffaflık ilkesi gereğince vatandaşlarıyla birçok bilgiyi paylaşarak saldırganların Bitcoin ile fidye istediklerini de belirtti.

Willebroek Flaman Bölgesi’nde saldırıya maruz kalan tek unsur değil. Kısa süre önce meydana gelen bir başka siber saldırıda dokuma makinaları üreticisi olan Picanol, üretime ara vermek zorunda kalmıştı. Üzerinden 2 hafta geçen bu olaydan sonra siber saldırıların hâlâ sürdüğü görülüyor.

 

Fidyeyi Bitcoin ile İstediler

An itibarıyla hackerlar bilgisiyar sistemlerini ancak talep ettikleri fidye, Bitcoin üzerinden ödendiğinde geri vereceklerini söylüyor. Belediye Başkanı Eddy Bevers, şu anda ödeme konusunda bir anlaşmanın söz konusu olmadığını belirtti. Başkan, “Açıkçası her şey çökmüş durumda, bu yüzden bilgisayarsız ve bilgi aktarma sistemimiz olmaksızın çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bu sebeple de şimdiden ilave personel çağırdık.” ifadelerini kullandı.

Brussels Times’ın aktardığına göre Bevers, sistemi kullanmaya devam etmeyeceklerini, bunun çok riskli olduğunu belirterek dijital sistemleri korumanın önemine vurgu yaptı. Belediyelerin insanlara en yakın kurumlar olması gerektiğini savunan Bevers, bu sebeple insanların güveneceği sistemleri hayata geçirme konusunda çalışmalar yapılacağını belirtiyor.

Daha önce yerel sistemlerin güvenilirliğini test eden hackerlar, 28 denemeden 24’ünde sisteme giriş yapmayı başardılar. Kurumların siber güvenlik konusunda sorunlar yaşaması birçok endişeyi de beraberinde getiriyor. Siber saldırılar karşısında güçsüz kalan sistemlerin, bir an önce güçlendirilerek daha çok maddi kayba sebebiyet vermemesi bekleniyor.

 
Gönderildi : 27 Ocak 2020 22:46
Paylaş:

❕Site tanıtımınızı farklı bir sitede de tanıtmak isterseniz buraya tıklayın.❕