TEMEL MÜZİK EĞİTİMİ...
 
Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil

TEMEL MÜZİK EĞİTİMİ DERS NOTLARI [5]

#Oguz
(@oguz)
Saygın Üye

Ölçü Kavramı ve Ölçü Çizgileri 

Herhangi bir nota yazısına baktığımız zaman, müziğin çizgilerle kendi içinde bölümlere ayrıldığını görürüz. İşte bu çizgilere, ölçü çizgisi, iki ölçü çizgisi içinde kalan bölmeye de “ölçü” denir. 

*Bir parça ya da eser bittiğinde, biri ince biri kalın iki çizgiden oluşan bir sembolle, parçanın bittiği belirtilir. Bu çizgiye de “bitiş” ya da “final çizgisi” denir.

*Eğer çift çizgi bu şekildeyse  bu, başa dönülmesi gerektiği anlamına gelir. 

Bu durumda parça, en başa dönerek iki kez çalınmış olur. “Reprise” adı verilen bu sembolü eğer daha önceden ters yönlü olarak gördüysek, en başa dönmek yerine, gördüğümüz ilk yere döneriz. 

Bazı durumlarda parçanın ilk tekrarıyla, ikinci tekrarının bitişinin farklı olması istenir. Bu durumlarda, “dolap” denilen sembolle, parçanın 1. ve 2. Bitişinde çalınacak kısımlar belirlenir. 

Tekrar işaretinden başa döndükten sonra, 2. çalışta, 1. dolap es geçilir ve 2. dolaptan itibaren çalınarak bitirilir. 

Ritim Nedir? 

*Ritim aslında sadece müziğe has birşey değil, doğada ve evrende var olan bir olgudur. Daha önce de sözünü ettiğimiz kalp atışı, gece ve gündüzün hiç durmadan birbirini izlemesi, nefes alış-verişi buna örnektir. Müzikte ise, vuruşlar bir araya geldiğinde gruplanır, vurgu aldığı vuruşa göre, ikili ya da üçlü gruplar oluşturur. 

Ölçülerin Zamana Göre Düzenlenmesi 

İki Zamanlı Ölçüler 

*Biri güçlü, öteki zayıf, iki vuruştan oluşur. En çok kullanılan iki zamanlı ölçü “iki dörtlük”tür. Vuruş sayısı üstte, süre birimi olan “dörtlük” ise alta yazılarak gösterilir. 

*Burada karıştırılmaması gereken şudur. Bu bize, her ölçünün içinde “iki tane dörtlük değerinde” nota olacağını belirtir. “İki tane dörtlük nota” kullanılması şart değildir. Toplamı iki vuruş olacak şekilde notalar gruplanır ve yazılır. 

*İki zamanlı ölçülerde en çok kullanılan iki dörtlük olmasına rağmen, “iki ikilik” ya da “iki sekizlik” de sık sık görülür

Alıntı
Konuyu başlatan Gönderildi : 24 Ekim 2018 15:44
Paylaş: