Microsoft, Windows ...
 
Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil
Microsoft, Windows Phone kullanıcılarının yarasına tuz bastı

1 Yazılar
1 Üyeler
0 Beğeni
717 Görüntüleme
(@oguz)
Gönderiler: 497
Asil Üye
Konuyu başlatan
 

Yazılım devi Microsoft'un neredeyse üvey evlat muamelesi yaptığı Windows Phone platformu için bir kötü haber daha geldi. Şirket planların değiştiğini ve yeni yapıların gelmeyeceğini açıkladı.

Microsoft'un önümüzdeki süreçte yeni bir mobil cihaz çıkarmayı ve akıllı telefonları için yeni özelliklersunmayı düşünmediğini doğrulaması sayesinde zaten bir süredir Windows Phone ekosisteminin öldüğünü biliyorduk ancak şirket en azından yeni yapılarla mobil ortamda Windows Insider programını yaşatma sözü vermişti.

Ancak planlar değişmiş durumda şimdi Windows Insider programına kaydolan Windows 10 Mobilekullanıcıları için yeni yapıların gelmeyeceği ortaya çıktı. Microsoft yetkilisi Brandon LeBlanc, Ekim ayında "mobil cihazlar için yeni yapılar çıkarmaya devam edeceğiz" sözü verdiği halde bu hafta başında Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada "hiçbir mobil yapı gelmiyor" dedi.

Şaşırtıcı bir gelişme değil

Yazılım devinin Windows 10 Mobile için Windows Insider programını kapatması, özellikle kullanıcı tabanının son 12 ayda önemli ölçüde azaldığı göz önüne alındığında pek de sürpriz sayılmaz. Microsoft'un mobil platformu için özellik güncellemeleri yayınlamaması kullanıcıları Android ve iOS'a yöneltti. Hatta şirketin önemli isimlerinden biri olan Joe Belfiore bizzat kullanıcılara farklı bir işletim sistemine geçmelerini önermişti.

Yazılım devi iOS ve Android'e odaklandı

Pazar araştırma şirketleri Windows 10 Mobile'ın pazar payının %0 olduğunu söylüyor ve Microsoft, önümüzdeki yıl yaşam ömrünü tamamladığında platformu tamamen kaderine terk edecek. Daha da önemlisi, Windows Phone 8.1 desteği Temmuz 2017'de sona erdi ve şimdi güvenlik güncellemelerisadece Windows 10 Mobile için yayınlanıyor.

Microsoft şu an mobil kanatta genellile iOS ve Android için uygulama geliştirme ve bu platformlar için hizmetler sunmaya odaklanmış durumda. Ayrıca yazılım devinin merakla beklenen Surface Phoneüzerinde çalıştığına inanılıyor ancak bu konunun henüz doğrulanmadığını belirtelim.

 
Gönderildi : 10 Ekim 2018 20:05
Paylaş:

❕Site tanıtımınızı farklı bir sitede de tanıtmak isterseniz buraya tıklayın.❕