Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil
YouTube Kanalınız mı var? O zaman buraya tıklayarak ücretsiz olarak kanalınızı tanıtın!

22 Çekirdekli işlemci ister misiniz?  

  RSS
#Oguz
(@oguz)
Saygın Üye

Günümüzde hem PC platformu, hem de mobil platform, işlemci seçeneklerinde gün geçtikçe daha fazla çekirdeğe yer vermeye çalışıyor. Özellikle AMD'nin çekirdek sayısında ciddi avantajı olduğu ise bir gerçek. Intel ise genellikle az ama öz çekirdek sayısı ile, çoklu çekirdek optimizasyonu olmayan uygulamalarda oldukça yüksek performans alabiliyor.

Bugün ise Intel, son zamanlardaki bu durumu tersine çevirecek bir adım attı. Intel'in genellikle sunucular için kullanılan Xeon serisi işlemcilerinin yeni üyesi Intel Xeon E5-2600 VR, tamı tamına 22 adet çekirdeğe ev sahipliği yapıyor. Her bir çekirdeğin 2.2 GHz'de çalıştığı bu canavar, 55 MB'lık ön belleğe sahip. Üstelik 145 Watt gibi 22 çekirdek için oldukça uygun denebilecek bir güç tüketimi ile.

Intel'in bu yeni canavarının fiyatı ise gerçek anlamda cep yakacak cinsten, işlemcinin fiyatı tam olarak 4.115 dolar. Tabii ki bu işlemcinin genellikle profesyonel ve endüstriyel olarak kullanılacağını göz önüne alırsak, fiyatına çok da takınılacağını beklemiyoruz.

Alıntı
Gönderildi : 20 Ağustos 2016 18:23
Paylaş:
Başa dön