Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil

3D Yazıcı ile Üretilen İmplant, Kırılan Kemiklerin Yerini Alacak

-Aliz-
(@aliz)
Üye Moderator

3D Yazıcı ile Üretilen İmplant, Kırılan Kemiklerin Yerini Alacak

Artık bir yeriniz kırıldığınızda, hiçbir metal plakaya veya vidaya ihtiyaç duymayacaksınız. Nasıl mı? Avustralya'daki Sidney Üniversitesi'nden araştırmacıların 3D baskı yöntemi ile geliştirdikleri seramik implant, kırılmış kemiklerin yerlerini alıyor ve zamanla bünyeye yerleşerek kırılan yerdeki boşluğu dolduruyor.

Avustralya'daki Sidney Üniversitesi'nden Hala Zreiqat ve ekibi tarafından geliştirilen implant, gerçek kemikle aynı kuvvete sahip. Önceki araştırmalarda, malzemenin, tavşanlarda kırılmış kol kemiklerini tamamen iyileştirebildiği kanıtlanmıştı. Şimdi de yapılan yeni çalışmalar ışığında seramik implantın koyunlardaki ayak kırılmalarını iyileştirebileceği kanıtlandı.

Çalışmada sekiz koyun, ameliyattan hemen sonra implantlarla yürümeyi başardı ve alçı dökümleri ilk dört hafta boyunca bacaklarını stabilize etmeye yardımcı oldu.

Araştırmacılar, üç aydan sonra kırıkların yüzde 25'inde, bir yıl sonra ise, yüzde 88'inde tam iyileşme gördüler. X-ışınlarıyla yapılan kemik taramasında, kemiklerin büyüdükçe, vücudun doğal bir parçası haline geldiği ve kemiklerin yerlerini aldıkları ortaya çıktı.

Elbette kimse bir yerlerini kırmak istemez ancak vücudumuza bilmediğimiz bir metali almaktan ziyade, zamanla kemik haline gelen seramik implantları almak çok daha sağlıklı olacaktır.

Alıntı
Konuyu başlatan Gönderildi : 21 Aralık 2017 23:30
Paylaş: