Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil

ABD'de Sıcak Çatışmaya Girebilen Bir Drone Üretildi

-Aliz-
(@aliz)
Üye Moderator

ABD'de Sıcak Çatışmaya Girebilen Bir Drone Üretildi

Fi

yatı henüz açıklanmayan TIKAD isimli savaşan drone projesi, ABD Savunma Bakanlığı’ndan bir ödül kazandı ve İsrail ordusu gibi etkili askeri güçlerin de ilgisini çekmeyi başardı.

Söz konusu silahı üreten Duke Robotics'in CEO'su, harp ve muharebe taktiklerinin sürekli değiştiğini, savunma ya da saldırı amaçlı teknolojilerin geliştiğini söyledi. ABD gizli servisinin de söz konusu drone ile Başkan Trump'ı korumayı planladığı da söyleniyor.

Genel taktik olarak savunma amaçlı olarak kurgulanmış olsa da TIKAD drone projesi, bazı önemli endişeleri de beraberinde getiriyor Teröristlerin bu silahlı drone fikrini kopyalayarak, masum insanları öldürmek için kullanabilmeleri olasılığı, büyük endişe yaratıyor.

Geçtiğimiz dönemlerde benzer teknolojik savunma silahlarının çoğu teröristler tarafından kopyalanmış ya da ele geçirilmişlerdi. Otoriteler, üretilen bu dronelar ile büyük şehirlerde sivillere karşı yapılabilecek terör eylemlerinden dolayı oldukça endişeli olduklarını net olarak dile getiriyorlar.

ABD Savunma Bakanlığının ödül verdiği bu proje, şimdilerde İnsan Hakları İzleme Örgütü ve Uluslararası Af Örgütü gibi 60’tan fazla sivil toplum kuruluşunun radarına girmiş durumda. Bu kuruluşlar, söz konusu droneların yasaklanması için faaliyetlerde bulunuyorlar.

Alıntı
Konuyu başlatan Gönderildi : 17 Ağustos 2017 00:13
Paylaş: