Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil
YouTube Kanalınız mı var? O zaman buraya tıklayarak ücretsiz olarak kanalınızı tanıtın!

Akıllı trafik teknolojileri 5 yıl sonra yılda 4,2 milyar saatlik tasarruf sağlayacak  

  RSS
#Bilal
(@bilal)
Saygın ÜyeAkıllı trafik sistemleri halihazırda da kimi araçlarda, çeşitli yönleri ile kullanılan teknolojiler arasında. Örneğin kendi kendine park edebilen ya da trafiğin durumuna göre sürüş deneyimini yarı-otomatik hale getiren araçlar yayınlaşıyor. Tanınmış araştırma kuruluşu Juniper Research’e göre ise söz konusu teknolojiler, insanlar için 2021’de 4 milyar 200 milyon saatlik zaman tasarrufu sağlayacak. Çarpıcı bir rakam olduğuna şüphe yok. Detaylara yakından bakacağız…
Araştırmaya göre nüfus sayısı artan belediyeler, nesnelerin interneti (IoT) ve akıllı teknolojilere yatırımlarını artıracak, bunun sonuçları ise ekonomik büyüme ve işgücü tasarrufu şeklinde açığa çıkacak. Daha açık yollar, daha konforlu toplu taşıma gibi işgücünü artıran faktörler doğrultusundaki adımlar, 2 milyon civarında akıllı park alanı, akıllı aydınlatma sistemleri gibi yapıları da beraberinde getirecek.
Araştırma sonuçlarına ilişkin nihai özet ise kendi kendine gidebilen araçlar gibi inovatif gelişmelerin yaygınlaşmasıyla birlikte sayıları artacak ağa bağlantılı daha fazla yol, park alanları, aydınlatma, reklam, vb ile şehirlerin daha sistematik hal alması şeklinde. Dolayısıyla daha yüksek verimli ve daha az stresli insan temelinde çalışmaların artacağı belirtiliyor. Türkiye’de İstanbul, Ankara gibi metropollerdeki geleceğin ulaşım ve şehircilik anlayışına ilişkin teknolojik gelişmeler de merakla bekleniyor.

Alıntı
Gönderildi : 21 Ağustos 2016 18:01
Paylaş:
Başa dön