Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil
YouTube Kanalınız mı var? O zaman buraya tıklayarak ücretsiz olarak kanalınızı tanıtın!

Android Marshmallow kullanım oranı yüzde 10’a ulaştı  

  RSS
#Bilal
(@bilal)
Saygın ÜyeGoogle’ın mobil işletim sistemi ekosistemi, çok sayıda farklı versiyonun dünyanın birçok yerinde kullanımı ile başlı başına bir araştırma konusu. En güncel yazılımların kullanım oranları ise belli aralıklarla kamuoyuyla paylaşılıyor. 6 Haziran 2016 tarihli en yeni istatistikler, Google tarafından yayınlandı ve bir detay dikkat çekti: Android Marhsmallow kullanım oranı…
1 yıla yakın süredir çeşitli cihazlara yer almakta olan işletim sistemi temel versiyonunun ilk kez diğer işletim sistemleri arasındaki oranının yüzde 10’u geride bıraktığı görüldü. Net oran yüzde 10,1 ve bu bir milat olarak kabul edilebilir.
Öte yandan Google işletim sistemleri arasında en yoğun şekilde kullanılan sürümün Android 4.4 KitKat olduğu görülüyor. Söz konusu sürüm, yerini uzun süredir herhangi diğer bir Android sürümüne kaptırmıyor. Android 5.1 Lollipop sürümünün kullanım oranının yüzde 20,0 olduğu, 5.1 Lollipop’un ise yüzde 15,4’lük oran elde ettiği dikkatlerden kaçmıyor.

Android JellyBean sürümleri ise 4.2.x için yüzde 9,4; 4.1.x için yüzde 6,8 ve 4.3 için yüzde 2,7’lik oranlarla sıralanıyorlar. Oldukça eski Android sürümleri Gingerbread ve Froyo’nun da yüzde 2’nin altndaki oranları ile bazı kullanıcılar tarafından halen kullanımda oldukları da ilgi çekici detaylar arasında yer alıyor. En nihayetinde ise Android KitKat, Jelly Bean ve Lollipop sürümleri ile 2015 çıkışlı Android sürümü (6.0 Marshmallow) arasındaki farkın yavaş bir şekilde kapanmakta olduğu ve oldukça fazla olduğu da gözlerden kaçmıyor.

Alıntı
Gönderildi : 23 Ağustos 2016 17:01
Paylaş:
Başa dön