Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil

Android sürümlerinin oransal dağılımı açıklandı

#Bilal
(@bilal)
Saygın ÜyeAndroid işletim sistemi sürümlerinin Temmuz 2016 itibarıyla oransal dağılımları açıklandı. Buna göre en fazla kullanımda olan işletim sistemi sürümü yüzde 30,1 ile Android 4.4 KitKat. İkinci sırada ise Android 5.1 Lollipop yer alıyor. Sürümün oranı yüzde 20,8 şeklinde.
En fazla kullanımda olan üçüncü sürümün yüzde 14,3 ile Android 5.0 Lollipop olduğu görülürken birinci yılını doldurmak üzere olan Android 6.0 Marshmallow’un da yüzde 13,3’lük oranı dikkat çekiyor. Önceki ay ilk kez çift haneli oranlara ulaşan Marshmallow, böylelikle dikkat çekici bir yükselişe de imza atmış oluyor.
Öte yandan Android Jelly Bean sürümleri de halen yoğun bir şekilde kullanımda. 4.2.x sürümünün yüzde 8,8 ve 4.1.x’in yüzde 6,4 oranla kullanımda olduğu görülüyor. 4.3 sürümü ise yüzde 2,6’lık orana sahip. Oldukça eski Google mobil işletim sistemi sürümleri de varlıklarını sürdürüyorlar; Ice Cream Sandvich’in oranı yüzde 1,7; Gingerbread’in oranı 1,9 ve Android Froyo’nun kullanım oranı da binde 1 şeklinde.

Elde edilen verilerin Google Play Store’u ziyaret eden cihazlardan elde edildiği belirtilirken rakamların dünya genelindeki Android kullanımının oransal dağılımına ilişkin en yakın göstergeler olduğu biliniyor.

Alıntı
Konuyu başlatan Gönderildi : 21 Ağustos 2016 17:49
Paylaş: