Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil
Apple, bu yılın 3. çeyrek mali bilançosunu açıkladı

1 Yazılar
1 Üyeler
0 Beğeni
1,045 Görüntüleme
(@bilal)
Gönderiler: 305
Tanınmış Üye
Konuyu başlatan
 Teknoloji şirketi Apple, 2016 yılı 3. Çeyreğine ilişkin finansal bilançosunu açıkladı. Nisan-Haziran arası dönemi kapsayan verilere göre Apple, beklentilere yakın sonuçlar açıkladı. Buna göre, ilgili dönemde 42 milyar 300 milyon dolar gelir elde edildi. Böylelikle gelirlerin, bir önceki döneme göre yüzde 16 ve geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre de yüzde 15 azaldığı ortaya çıktı.
Apple’da Mac bilgisayar satışlarındaki artışa karşın iPhone ve iPad satışlarında azalma yaşandığı görüldü. Çeyrek dönemde 40 milyon 300 bin unite iPhone satıldığı, buradan elde edilen gelirin 24 milyar dolar olduğu kaydedildi. Mac satışları ise yüz güldürdü; geçtiğimiz çeyrek (2016, 2. çeyreği) döneminde 4 milyon ünitelik satış elde edilen bu ürün grubunda, 3. çeyrekte ise 4 milyon 250 bin adetlik satışa ulaşıldığı açıklandı. Mac satışları yüzde 5 artmış durumda.
Teknoloji şirketinin gelirlerinde düşüş yaşandığı görülüyor. 2015’in tamamındaki başarının ardından 2016 yılı için şu ana kadar ki tablonun düşündürücü olduğu bir gerçek. Öte yandan eylül ayında yeni iPhone’ların tanıtılması ile birlikte sonraki mali dönemde durumun değişeceği belirtiliyor.
Apple adına her sene üçüncü çeyrek bilançoları, yılın düşük profil çizen dönemleri arasında yer alır, dördüncü çeyrekle beraber yeni iPhone ve diğer ürünlerdeki yansımalarla birlikte gelirlerin arttığı görülür. Şirket adına sonraki çeyreğe ilişkin beklentinin bu yönde olduğunu belirtmek mümkün.

 
Gönderildi : 21 Ağustos 2016 17:27
Paylaş: