Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil

Apple CEO'su Tim Cook, Charlottesville Saldırısını Kınadı

-Aliz-
(@aliz)
Üye Moderator

Apple CEO'su Tim Cook, Charlottesville Saldırısını Kınadı

“Nefret bir kanserdir” diyen Apple CEO’su Tim Cook, Charlottesville’de yaşanan saldırıyı ve son zamanlarda artan Neo-Nazi hareketlerini sert bir dille kınadı. Cook ayrıca, anti-nefret örgütlerine 1 milyon dolarlık bağışta bulunduklarını ifade etti.

Charlottesville’de yaşanan ırkçı saldırıya tepkiler sürüyor. Apple CEO’su Tim Cook, Appleçalışanlarına yolladığı e-postada, son zamanlarda yaşanan ırkçı saldırıların Amerika’da yeri olmadığını söyledi. Cook, nefretin bir kanser olduğunu ve kontrol edilmezse her yere yayılacağını belirtti.

Tim Cook’un, Apple çalışanlarına gönderdiği e-postada, “Ülkemizde bu tür nefret ve bağnazlık içeren olaylara izin vermemeliyiz. Bu herhangi bir ideoloji ile ilgili değildir. Bu tamamen ahlak ve yaşama özgürlüğüyle ilgilidir. Politik görüşlerimiz ne olursa olsun, hepimiz tek bir noktada birleşmeliyiz. Herkesin özgürce yaşayabileceği ve konuşabileceği bir dünyayı sağlamak için çalışmalıyız” ifadeleri yer aldı.

Cook, e-postayı Dr. Martin Luther King’in sözleriyle bitirdi: “ Yaşamlarımız, hayati konular hakkında sessiz kaldığımızda sona eriyor”

Apple CEO’su Tim Cook, geçtiğimiz günlerde olayla ilgili açıklama yapan ABD Başkanı Donald Trump’la aynı fikirde olmadığını da belirtti. Tim Cook, “Neo-Nazilerle, ırk eşitliğini savunan insanların aynı ahlaki değere sahip olduğunu düşünmüyorum. O gün protesto gösterisi düzenleyenler insan hakları için mücadele ediyorlardı, ancak saldırı sonucu bir kadın hayatını kaybetti” dedi. Cook ayrıca, “Başkalarının değerlerine saygı duymayanların varlığına inanan başkana ve diğer insanlara katılmıyorum” diyerek tepkisini dile getirdi. Trump, Charlottesville’de yaşanan saldırıda her iki tarafın da suçlu olduğunu söylemişti.

Apple’ın CEO’su ayrıca, insan hakları örgütlerine ve anti-nefret gruplarına 1 milyon dolar bağışyaptıklarını ve desteklerinin süreceğini belirtti.

Apple, Amerika’daki Neo-Nazi gösterilerinin artması sonrası nefret içerikli yayınlar yapan sitelerden Apple Pay’i çekmişti. Aynı şekilde Paypal, Spotify ve Squarespace aşırı sağ yayınlar yapan sitelerden çekildiler. Geçtiğimiz günlerde Google ve GoDaddy de Neo-Nazi sitesi Daily Stormer’ın alan adını iptal etmişti.

Alıntı
Konuyu başlatan Gönderildi : 19 Ağustos 2017 02:33
Paylaş: