Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil
Apple’a 25 milyon dolarlık patent ihlali cezası

1 Yazılar
1 Üyeler
0 Beğeni
996 Görüntüleme
(@bilal)
Gönderiler: 305
Tanınmış Üye
Konuyu başlatan
 Tüketici elektroniği şirketi Apple’ın patent ihlali davaları ile sıklıkla gündeme geldiği biliniyor. Özellikle Samsung ile sıklıkla karşı karşıya gelen marka, ismi çok daha az duyulmuş şirketlerle de sorunlar yaşayabiliyor. Son gelişme ise nihai bir ceza ödemesi ile sonuçlandı, ertelenme ya da karşı dava söz konusu değil; Apple 25 milyon dolar tutarında patent ihlali cezası ödüyor. Detaylar şöyle…

Network Technologies adlı şirkete ödenecek tutarın nedeni, 1999 tarihli bir dosya sisteminin patentinin ihlal edilmesine dayanıyor. Söz konusu sistem, dijital belgelerin kronolojik sırayla kaydını temel alıyor ve basit yapısıyla dikkat çekiyor. Ancak Network Technologies’in açtığı davada haksız bulunan taraf olan Apple, belirtilen rakamı kabul ederek şirkete ödeme yapmayı taahhüt ediyor.
Öte yandan ilgili patentin ilgi çekici bir hikayesi de var. 1996 tarihli patentin ilk sahibi Mirror Worlds adlı başka bir şirket. Ardından Network Technologies, ilgili patenti satın alıyor ve devamında da Apple’a patent ihlali davası açıyor. 625 milyon dolar talebiyle açılan davadan çıkan karar ise 25 milyon dolar şeklinde.
Apple’ın dava dosyaları…
Teknoloji şirketinin karşı karşıya kaldığı çok sayıda dava var; yine bu yıl bir WiFi patenti ile ilgili olarak da başka bir şirketle mahkemede yüzleşen Apple’da karar merakla bekleniyor.

 
Gönderildi : 21 Ağustos 2016 17:52
Paylaş: