Apple’dan Şaşırtıcı...
 
Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil
Apple’dan Şaşırtıcı Karar, Yapay Zeka Araştırma ve Çalışmalarını Yayınlayacak

1 Yazılar
1 Üyeler
0 Beğeni
1,165 Görüntüleme
!! KroNoS !!
(@kronos_791)
Gönderiler: 1197
Ünlü Üye Admin
Konuyu başlatan
 

Apple’dan Şaşırtıcı Karar, Yapay Zeka Araştırma ve Çalışmalarını Yayınlayacak

Yaptığı tüm AR-GE çalışmalarını kapalı kapılar arkasında tutmasına alıştığımız Apple, ilginç bir açıklama yaptı. Bloomberg haberine göre Apple yapay zeka ile ilgili şimdiye kadar yaptığı araştırmaları derleyerek, açık olarakpaylaşacak.
Barselona Neural Information Processing Systems Konferansı sırasında yaptığı bu açıklamayla Apple, aslında birçok atılımcının yüzünün gülmesine sebep oldu. Yapay zeka araştırmalarının sadece Apple'ın kapalı kapıları arkasında kalmıyor olması, pek çok geliştiriciye destek olacak. Geçtiğimiz Ekim ayında Ruslan Salakhutdinov adında bir profesörün, Apple ile çalıştığı döneme ait yapılmış olan yapay zeka çalışmalarının rapor olarak basılmasına Apple’ın izin vermesi, oldukça radikal bir karar olarak değerlendiriliyor. Araştırmaların ne kadar bölümünün yayınlanacağı henüz çok net olmasa da Apple’ın bu tutumu bir devrim niteliğinde.
Ancak Apple’ın Bloomberg’e verdiği açıklamada, bu araştırmaların paylaşılmasının yapay zeka konusundaki çalışmaları hızlandıracağı ve daha çok geliştiricinin katılımıyla mükemmele ulaşabileceği savunuluyor. Aynı stratejiyi geçtiğimiz yıllarda DeepMind araştırmalarında Google’ın da izlediğini hatırlıyoruz. Belki de Google’ın atılımları Apple’a "paylaşım ilhamdır" felsefesini aşılamış olabilir.
Diğer yandan zamanında Apple ile çalışmış birçok akademisyen ve teknik adam yaptıkları çalışmaları yayınlamak istediklerini Apple’a teklif ediyorlar. Ancak şirket henüz bu insanlara henüz bir cevap dönmemiş.

 
Gönderildi : 9 Aralık 2016 04:52
Paylaş: