Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil
Apple’ın dünyayı değiştiren 7 inovasyonu

1 Yazılar
1 Üyeler
0 Beğeni
1,000 Görüntüleme
(@bilal)
Gönderiler: 305
Tanınmış Üye
Konuyu başlatan
 

Kaliforniya’da küçük bir yatak odasında hayata geçtiğinden beri devrim niteliğindeki ürünleri ile hayatımızı değiştiren Apple bu yıl tam 40 yaşında ve 700 milyar dolar civarındaki değeri ile dünyanın en değerli şirketleri arasında yer alıyor.

Şirket kurucuları Steve Jobs, Steve Wozniak ve nispeten daha az popüler olan Ronald Wayne 1 Nisan 1976 tarihinde Apple’ı hayata geçirdiklerinde şirket Homebrew Computer Club’a Wozniak tarafından üretilen bilgisayar kitlerini satmakla meşguldü. Bugün tam 40 yıl sonra Apple’ın dünya üzerinde 18 ülkede 480’den fazla mağazası ve 18 milyar dolardan fazla geliri bulunuyor. Üstelik bu tutar yalnızca yılın ilk çeyreği için açıklanan rakam. Amerikalı şirketin geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamaya göre dünya üzerinde kullanımda olan 1 milyarın üzerinde aktif Apple cihazı bulunuyor.
Bununla birlikte Apple’ın sektöre girişi pek de başarılı oldu denilemez. 1989’lerin ortalarında kuruculardan Steve Jobs’ın projesi ilk Macintosh bilgisayar Jobs’ın da Apple’ın da itibar kaybetmesine neden olmuştu. Ancak 1997 yılında Apple’ın krizde olduğu dönemde Jobs geri döndü ve bir sonraki yıl ünlü tasarımcı Sir Jony’nin renkli iMac’ini hayata geçirdi. Sonrasında da iPod, iPhone, iPad ve iTunes Store’un da içinde olduğu bir dizi Apple ürününü sektöre kazandırdı, ta ki 2011 yılında kansere yenik düşene kadar. Apple hızlı bir şekilde mevcut teknolojiyi geliştirme ve erişilebilir kılma özelliği ile fenomen bir marka olmayı başardı. iPod, iPhone ve iPad daha sonra diğer mevcut ürünler üzerine inşa edildi. Ve hepsi birer dev ticari başarıya dönüştürüldü. Steve Jobs’ın ölümünden sonra bildiğiniz gibi Apple ilk giyilebilir teknolojisi Apple Watch’un üretimine başladı. Ve PC satışlarında küresel bir düşüş yaşanıyor olmasına rağmen MacBook satışlarını arttırmaya devam etti. Birçoğunuzun aşina olduğu bu kısa özetin ardından Apple’ın dünyayı değiştiren yedi inovasyonunu hatırlayalım.
Apple’ın dünyayı değiştiren 7 ürünü

1. Apple ilk mouse fikrini ortaya koyan firma değildi ancak Apple ticari satışa sunulan ilk mouse’lu bilgisayarın üreticisi.

2. Son Steve Jobs filmini seyredenler Macintosh lansmanı sahnesini hatırlayacaklardır. Jobs o lansmanda “ilk kez bugün Macintosh’un konuşmasına izin vermek istiyorum” der ve farenin düğmesine basar. Macintosh “Merhaba. Ben Macintosh.. diye konuşmaya başlar.
3. iPod’dan önce de MP3 playerlar vardı ancak hiçbiri sektörde aynı etkiyi yaratmadı. iPod hem tasarımı hem de fonksiyonel özellikleri ile Apple bir diğer devrimsel ürünüdür.
4. Apple şarkı başı ücreti 99 cent olan iTunes Store’u oluşturduğunda, müzik indirme kavramını sonsuza kadar değiştirmiş oldu.
5. 2007 yılında cam ekranlı ve çoklu dokunuşlu ilk iPhone’u piyasaya çıkardığında ise Apple yarışta sınıf atlamış oldu. Bugün hala iPhone Apple’ın en çok satan ürünü ve gelirinin %70’ini oluşturuyor.
6. İlk iPad 2010 yılında Steve Jobs tarafından tanıtıldı. iPad piyasadaki ilk tablet değildi. Ancak en çok satanı oldu. Ve tablet iPad’le gerçek anlamını buldu diyebiliriz.
7. iPhone üretildiğinde henüz App Store yoktu ancak App Store’dan sonra her şey değişti. Bugün iOS App Store’da 1.5 milyon uygulama bulunyor ve bugüne kadar indirilen uygulama 100 sayısı milyarın üzerinde.
Peki önümüzdeki 40 yılda bizi neler bekliyor?
Geçtiğimiz aylarda Apple Kaloforniya’daki merkezinde yeni telefonu iPhone SE ve yeni iPad’ini tanıttı. iPhone 6S’in hemen her özelliğine sahip olan iPhone SE, yeni arka kamera ve hızlı A9 işlemci fonksiyonlarına da sahip. Ve küçük ekran isteyen Apple fanları için kusursuz bir akıllı telefon deneyimi vadediyor.
Apple’ın bu yaz Geliştiriciler Konferansında iOS, wathcOS, tvOS ve OSX’in son versiyonlarını tanıtması bekleniyor. Eğer ürün zinciri devam ederse Eylül ayında iPhone 7, iPhone 7 Plus ve Apple Watch 2 lansmanı da yapılabilir.
Apple’ın yeni iPhone’da iPhone 6 ve iPhone 6S’de kullandığı 2 senelik tasarımını değiştirmesi bekleniyor. Wall Street analistlerinden Ming Chi Kuo geçtiğimiz günlerde bu yılki iPhone’da geleneksel tasarımın değişeceğini iddia etmişti. Kasım 2015’de iPhone SE’nin lansmanını da tahmin eden teknoloji analistine göre iPhone 7 tasarımında çok radikal bir değişim olmayacak. Apple tasarımı tamamen yenilemek için 2017 yılını bekleyecek. Mr. Kuo’ya göre Apple 5.8 inch OLED ekran ve kavisli görünümüyle tamamen yeni bir iPhone görünümüne geçecek. Cihazın arka kısmının ise iPhone 4 ve 4S’de olduğu gibi cam olması bekleniyor. Apple’ın elektrikli otomobil ve sanal gerçeklik başlığı çalışmalarını da gizlice yürüttüğü dedikodular arasında. Tabii bunların hepsi yakın gelecek için öngörüler, ama her zaman öngörülemeyenle karşımıza çıkan Apple’ın yepyeni inovasyonlarla bizi yine farklı düşünmeye itme ihtimalini öngörmek hiç de zor değil. 
Benzer Haberler

 
Gönderildi : 23 Ağustos 2016 16:56
Paylaş:

❕Site tanıtımınızı farklı bir sitede de tanıtmak isterseniz buraya tıklayın.❕