Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil

Asus, AMD RX Vega X2 Üzerinde Çalışıyor Olabilir

-Aliz-
(@aliz)
Üye Moderator

Asus, AMD RX Vega X2 Üzerinde Çalışıyor Olabilir

AMD

 geçtiğimiz hafta yeni üst düzey ekran kartı serisi Radeon RX Vega'yı duyurmuştu. RX Vega 56, RX Vega 64 gibi farklı modellere sahip olan bu seriyi kullanarak Asus'un Radeon RX Vega X2'yi geliştirmeye başladığı iddia edildi.

İddialara göre Asus tarafından geliştirilmekte olan RX Vega X2, sıvı soğutma sistemi ile soğutulacak. Bu yılın sonlarında piyasaya çıkması beklenen bu ekran kartını tüm RX Vega serisinde olduğu gibi Vega 10 GPU'sunu kullanacak. Fakat Asus'un tasarımının tek bir ekran kartı üzerine iki adet Vega 10 GPU'su eklenmiş şekilde olduğu tahmin ediliyor. Yani ismindeki X2 ifadesi ekran kartının board'ının değil de GPU'sunun miktarını gösteriyor.

Bu çift GPU'lu tasarımı yapmakta olan Asus'un, AMD'nin Vega kartları üzerinde tasarımcılara sınırsız olarak imkan tanıyıp izin vermesinden yola çıktığı belli oluyor. Asus RX Vega X2 ekran kartının detayları hakkında gelen bilgilere bakarsak, iki adet Vega 10 XT GPU'su içermesinin dışında 50 TeraFLOPS FP16 ve 25 TeraFLOPS FP32 hesaplama kapasitesine sahip olacağı söyleniyor. 600W civarında bir güç tüketimine sahip olacak olan ekran kartının dünyanın en güçlü ve en fazla enerji tüketen ekran kartlarından biri olacağı görünüyor. Zaten bu güç seviyelerine tek kartlı bir slot ile çıkıldığı takdirde sıvı soğutma sistemi bir lüks değil de zorunlu ihtiyaç haline geliyor. 

Çok pahalı olacak olan Asus RX Vega X2'ler aynı zamanda sınırlı sayıda üretilecek. Bu ekran kartının Asus'un kar etme amacıyla değil de firmanın gücünü ve kapasitesini ispatlama amacıyla üreteceği bir model olacağı düşünülüyor. Tüm bu özelliklere baktığımız zaman eski yılların canavar ekran kartı Asus ARES II aklımıza geliyor. ARES II modelinde de 2 adet AMD Radeon HD 7970 GPU'su bulunuyordu. Hemen aşağıda incelemek isteyen okuyucularımız için AMD'nin yeni Radeon RX Vega 64 ve Vega 56 ekran kartlarının teknik özellik tablosunu paylaşıyoruz.

Alıntı
Konuyu başlatan Gönderildi : 17 Ağustos 2017 19:22
Paylaş: