Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil

Atomlara Veri Kaydetmeyi Başardılar

-Aliz-
(@aliz)
Üye Moderator

Atomlara Veri Kaydetmeyi Başardılar

Bir süredir atomlar üzerinde veri saklamak için araştırma-geliştirme faaliyetleri yürüten IBM, yaptığı açıklamayla projenin ilk aşamasının tamamlandığını duyurdu. Atomlara veri kaydetmeyi başaran bilim insanları, yeni teknolojinin geliştirilmesi durumunda kibrit kutusu büyüklüğünde sabit disklere 35 milyondan fazla şarkının kaydedilebileceğini söylediler.

IBM'in araştırma bölümünde yapılan kimi çalışmaların ardından, sabit disk gibi çalışan ve bir atom kadar küçük minyatür mıknatısın, veri depolama işlevini yerine getirdiği belirtildi. Holmium elementi kullanılarak oluşturulan mıktanısta, holmium elementinin magnezyum oksit üzerine yerleştirildiği söylenirken, iki elementin bir araya getirilmesinin ardından ortaya küçük bir mıktanısın çıktığı da kaydedildi. Böylece minyatür sabit disk atom düzeyine indirgenmiş oldu ve atom düzeyinde ilk veri kaydedildi.

Araştırma ekibinin başındaki isimlerden olan Fabian Natterer, yeni teknolojiyle birlikte tek atomda 1 bit veri kaydedebildiklerinin altını çizdi. Ekibin bir diğer üyesi Christopher Lutz ise bu teknoloji sayesinde 6 santimetrekarelik bir alanda 80 bin gigabyte verinin depolanabileceğini ifade etti. Kısaca bir kibrit kutusu büyüklüğündeki alanda 35 milyondan fazla şarkıyı depolayabilecek yeni teknolojinin ilk adımını atan IBM, şimdilik sadece -265 derecede yapabildikleri bu işlemi, son kullanıcının hizmetine sunmak için araştırmaya devam edeceklerini de belirtti.

Alıntı
Konuyu başlatan Gönderildi : 21 Aralık 2017 01:16
Paylaş: