Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil
Avrupa’da mobil reklamlara en fazla tıklayan ülke Türkiye

1 Yazılar
1 Üyeler
0 Beğeni
1,100 Görüntüleme
(@bilal)
Gönderiler: 305
Tanınmış Üye
Konuyu başlatan
 

40 ülkeden derlenen araştırma sonuçlarına göre, Türkiye’deki kullanıcılar Avrupa ülkelerine kıyasla mobil reklamlara daha fazla tıklıyor. İşte detaylar…
RTB House’un Avrupa çapında yürüttüğü kişiselleştirilmiş yeniden hedefleme kampanyalarından çıkardığı sonuçlara göre, Türkiye’deki tablet ve akıllı telefon kullanıcıları Avrupa’nın en fazla mobil gösterim reklamlarına tıklayan kitlesi olarak öne çıkıyor. Ayrıca internet kullanıcıları, masaüstü cihazlarda karşılarına çıkan reklamlara kıyasla mobil reklamlara daha çok tıklıyor.
40 ülke arasında mobil reklamlar üzerinden elde edilen tıklama oranı (CTR) masaüstündeki dönüşlere kıyasla çok daha fazla. Avrupa’da masaüstü CTR ortalaması yüzde 0.73 iken akıllı telefon için yüzde 0.84, tablet için ise yüzde 0.87 oranında gerçekleşiyor.
Türkiye ise hem akıllı telefonda hem de tabletlerde ortalama tıklama oranında Avrupa’nın oldukça üzerinde. Türkiye’de masaüstü CTR ortalaması yüzde 1,01 olarak gerçekleşirken, akıllı telefonda yüzde 1.44 ve tablette ise yüzde 0.96 oldu.
Türkiye’deki Z ve Y kuşaklarının toplam nüfusa oranla yoğunluğu nedeniyle akıllı telefon ve tablet kullanımında ülkemizin Avrupa’dan daha hızlı penetrasyona sahip olduğu ifade ediliyor.
IAB Türkiye’ye göre, Türkiye’de 2015 yılında dijital reklam yatırımları bir önceki yıla kıyasla yüzde 18,8 oranında büyüme göstererek 1,6 milyon lirayı aştı. Display reklam kategorisi ise 611,5 milyon liraya ulaştı. Bu rakamlar arasında en fazla büyümeyi ise yüzde 61 ile mobil gösterim reklamlar elde ederken, pazardaki payı 41,6 milyon lira oldu.

 
Gönderildi : 21 Ağustos 2016 16:07
Paylaş: