Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil

Beyin Taramasıyla Geleceği Görmek Mümkün Olabilir

-Aliz-
(@aliz)
Üye Moderator

Beyin Taramasıyla Geleceği Görmek Mümkün Olabilir

The Journal of Neuroscience

 isimli akademik bir dergide yayınlanan son makalelerden bir tanesi, beyin taraması yoluyla geleceği tahmin etmenin mümkün olabileceğine dair kanıtları ortaya koydu.

Standford Üniversitesi'nde görevli Brian Knutson ve ekibi tarafından yapılan araştırmada, insanların herhangi bir anket, yarışma ya da buna benzer bir şey gördüklerinde, beyinlerinin verdiği tepki ölçülmeye çalışıldı. Araştırmada 30 farklı insandan, Kickstarter isimli yardım toplama platformu üzerinde yer alan çeşitli projelere dair fikir yürütmeleri istendi. Denekler projeler arasında gezerken, bilim adamları da onların beyinlerinde yaşanan aktiviteleri kayıt altına aldılar.

Deneklerin, Kickstarter'da yer alan Belgesel kategorisi altında yardım bekleyen 36 farklı projeyiincelerken, hangilerinde daha fazla beyin aktivitesi gerçekleştirdiğini tespit eden araştırmacılar, sonrasında bu projelerin tamamlanmasını beklediler. Sonuç olarak bu kategoride yer alan 18 farklı proje, yeterli maddi desteği alarak kampanyalarını başarıyla sonuçlandırmayı başardılar. 18 projenin başarıyla sonuçlanmasıyla birlikte, araştırmaya katılanların beyin aktivitelerinin yoğunlaştığı projeler ile başarı sağlayanlar karşılaştırıldı ve sonuç olarak, daha fazla beyin aktivitesi oluşturmayı başaran projelerin, istedikleri maddi desteği alabildikleri görüldü.

Çeşitli anketler ve ekonomik tahminler konusunda da beynin buna benzer tepkiler verdiğini tespit eden bilim adamları, yayınladıkları makalede; beynimizin aktivite şeklini ortaya koyan ve ona benzer tahminler yapabilecek bir algoritma ortaya çıkardılar. Sonrasında bu algoritma yardımıyla Kickstarter üzerindeki projelere yoğunlaşan ekip, hangi projenin başarılı olacağı konusunda yüzde 80'lere varan bir tahmin başarısı yakalamaktan da geri kalmadılar.

Sonuç olarak; insan beyninin tahmin gerektiren bir durum karşısında, daha farklı çalıştığı ve başarıya ulaşacak seçenekleri belirleme konusunda, düşündüğümüzden çok daha iyi olduğu belirtildi ve konu hakkında yapılacak çalışmaların, insanlığa beklenmedik yararlar doğurabileceğinin de altı çizildi.

Alıntı
Konuyu başlatan Gönderildi : 23 Ağustos 2017 19:53
Paylaş: