Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil

Bilim İnsanları, Mars'ın Büyük Gizemini Çözdü

-Aliz-
(@aliz)
Üye Moderator

Bilim İnsanları, Mars'ın Büyük Gizemini Çözdü

İnsanoğlu, evrende yaşama dair en ufak bir ipucu bulmak için çok uzun bir zamandır çalışıyor. Bu doğrultuda araştırılması en mümkün gezegen olan Mars, uzay araştırmalarının merkezinde yer alıyor. Oxford Üniversitesi'nde yapılan bir çalışma, Mars'ta yaşam arayışının zaman kaybı olduğunu gösteriyor. Araştırmanın detayları haberimizde.

İngiltere'deki Oxford Üniversitesi, çok önemli bir çalışmaya imza attı. 'Kızıl GezegenMars'ın yüzeyinde neden su bulunmadığı, araştırmalar sonucunda ortaya çıktı. Buna göre, gezegenin sahip olduğu kaya yapısı, suyun yüzeyde kalmasını engelliyormuş.

Yıllardır cevabı aranan "Mars'ta yaşam var mı?" tartışmasına bir son vermek isteyen bilim insanları, gezegenin kaya yapısının sünger gibi olduğu için bir zamanlar olan suyun içeri çekildiğini ifade ediyor.

Araştırma sonucunda Mars'taki kayaların, Dünya'daki kayalara oranla yüzde 25 daha fazla su tutma hacmine sahip olduğu ortaya çıksa da, suların kayalarla gezegenin merkezine doğru indiği belirlendi.

Araştırmanın başındaki isimlerden Dr. Jon Wade, Kızıl Gezegen'in yaşam için uygun olmadığını şu sözlerle açıklıyor: "Mars'ta, gezegenin bazaltik kabuğunu oluşturan yeni patlamış volkanlar ile su arasındaki reaksiyon, sünger benzeri bir etkiye sebep oldu. Su ile kaya arasındaki bu tepkime kayaların yapısını değiştirdi ve gezegenin yüzeyinin kuruyup, yaşam için uygun olmamasına yol açtı''

WadeMars yüzeyi ile ilgili ulaştıkları bilgilerin, merak edilen diğer gezegenlerin keşfi için de kullanılabileceğini ifade etti.

Alıntı
Konuyu başlatan Gönderildi : 21 Aralık 2017 23:38
Paylaş: