Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil

Black Mirror TV Dizisi, Yapay Zeka Felaket Senaryolarına İlham Oldu

-Aliz-
(@aliz)
Üye Moderator

Black Mirror TV Dizisi, Yapay Zeka Felaket Senaryolarına İlham Oldu

BBC'nin yapımcılığını üstlendiği ve karanlık bir gelecek kurgusunu anlatan Black Mirror dizisi, özünde "distopik" toplumların otoriter ve totaliter devlet modellerini anlatıyordu. Dizi, bu karanlık rejimlerin altında ezilen toplumları da irdeliyordu.

Black Mirror, birbirinden farklı gelişen her hikaye örgüsünde, baskıcı sistem altında ezilen bir geleceği karakterize ediyordu. 4 Aralık 2011 tarihinde yayınlanmaya başlayan bu son derece etkileyici İngiliz televizyon dizisi, 4 sezon kadar devam etmiş ve karamsar gelecek senaryolarını, farklı toplumlara adapte etmeyi başarıyla sürdürmüştü.

Tıpkı bu dizilerde olduğu gibi, Profesör Toby Walsh, makine öğrenme teknolojisinin 2050 yılına kadar, bildiğimiz hayatı kökten değiştirme gücüne sahip olduğuna dikkat çekti. Walsh bununla da kalmayıp, aynı dizideki gibi, 10 korkunç distopik "gelecek perspektifi" çizmekten de geri durmadı.

Walsh, işleri insanların elinden alan ve iş yerinde çalışanların patronu haline gelen, son derece üstün zekalı makinalardan tutun da haberlerin yapay zeka botları tarafından yazıldığını, hatta doktorumuzun bile bir makine olacağını öngördüğü bir makale yayınladı.

Profesör, dış dünyadan hatta toplumdan elini ayağını çeken insanların, siber dünyada daha fazla zaman geçireceğini de öngörüyor. Söz konusu makalede Profesör Walsh, insanların hayal edebileceği herhangi bir avatar üzerinde sanal karakterler yaratarak, en karanlık arzularını gerçekleştirebileceklerini de ön savunuyor. Walsh, ‘Bu sorun, muhtemelen toplumumuza büyük zarar verecektir’ diye insanları da uyarıyor.

Profesör Walsh’ın 10 karanlık tahmini

  • Otomatikleşmiş araçlar, insanlara sürüş yasağı getirecek.
  • Dünya şampiyonu spor takımları müsabakaları makinelere kaybedecekler.
  • Hiper-gerçekçi avatarlar, hayal gücümüzü yok edecek.
  • Robotlar işleri devralacak ve insanların patronları olacak.
  •  Robotlar, bankaları insanlardan daha becerikli bir şekilde soyacak.
  • Gelişmiş teknolojilerle, sağlığınız 7/24 izlenecek.
  • Nesnelerin İnternet’i, evinizle konuşmanıza olanak tanıyacak.
  • Otomatikleştirilmiş araçlar, okyanus, gökyüzü ve demiryollarını birleştiren hatlarda kullanılacak.
  • İnsanlara ihtiyaç duymadan TV haberleri yapılacak.

Alıntı
Konuyu başlatan Gönderildi : 17 Ağustos 2017 01:08
Paylaş: