Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil
BTK Adil Kullanım Kotası'nın Kaldırılacağı Açıkladı ve Tarihini Açıkladı

1 Yazılar
1 Üyeler
0 Beğeni
1,184 Görüntüleme
murat3547
(@murat3547)
Gönderiler: 139
Saygın Üye
Konuyu başlatan
 

BTK adil kullanım kotasının ne zaman kaldırılacağını ve yapılacak iyileştirmeleri açıkladı.  31 Aralık 2018 tarihi itibariyle AKN uygulamasına son verilmesinin duyurulduğu yazılı açıklamada, mobil tarafında AKN sonrası veri indirme hızının en az 128 Kbps olarak uygulanması, internet hizmetlerindekiAKN sonrası erişim hızının yüzde 50 oranında artırılması (3mbit hız 4.5mbit oluyor), AKN kapsamındaki veri kullanım miktarının, hız dengesi de gözetilerek farklı seviyelerde belirlenmesi ve 02:00-08:00 saatleri arasında internet kullanımlarının AKN’ye dâhil edilmemesi gibi değişikliklere gidileceği duyuruldu.

Veri kullanım miktarının belirli bir değere ulaşması sonrasında kullanıcının erişim hızının düşürülerek bu hızda fatura dönemi sonuna kadar internet hizmeti alabilmesine imkan tanıyan ve Adil Kullanım Noktası olarak adlandırılan uygulama nihayet sonlanıyor. Böylelikle "adil kullanım kotası ne zaman kalkacak?" sorusunun cevabıda yanıt buluyor. 

Bilgi Teknolojileri İletişim Başkanlığı'nın yaptığı açıklamada, tüketici nezdinde şeffaflığın sağlanması amacıyla kapsamlı bir çalışma yürütüldüğü vurgulandı. Bu bağlamda anılan düzenleme ile; limitsiz/sınırsız olarak duyurulan AKN’li tarife ve paketlerde, tüketicilere eksiksiz ve doğru bilgilendirmenin yapılması amacıyla;

  • Her türlü duyuru, reklam ve tanıtımlarda AKN değeri ve AKN sonrası erişim hızına açıkça yer verilmesi,
  • Bilgilendirmelerin tüketicilerin kolayca erişebileceği şekilde yapılması,
  • AKN değerinin % 80’ine ve % 100’üne ulaşıldığında ve AKN seviyesi aşıldığında, uygulanacak erişim hızı hakkında aboneye ücretsiz olarak kısa mesaj ile bilgi verilmesi
  • hususlarının işletmecilere yükümlülük olarak getirilmesi planlandı.

Adil Kullanım Kotası Ne Zaman Kalkacak?

AKN veri miktarı ve AKN sonrası hız değerinde de iyileştirme yapılmasını öngören taslak düzenlemede;

  • AKN uygulamasına 31.12.2018 tarihi itibarıyla son verilmesi
  • Mobil şebeke işletmecileri tarafından AKN sonrası veri indirme hızının en az 128 Kbps olarak uygulanması,
  • Sabit genişbant internet hizmetlerindeki AKN sonrası erişim hızının % 50 oranında artırılması,
  • AKN kapsamındaki veri kullanım miktarının, hız dengesi de gözetilerek farklı seviyelerde belirlenmesi,
  • 02:00-08:00 saatleri arasında internet kullanımlarının AKN’ye dâhil edilmemesi,

amacıyla gerekli analiz ve çalışmaların işletmeciler tarafından 2 ay içinde yapılarak kuruma sunulması BTK tarafından karara bağlandı.

Böylelikle adil kullanım kotası saçmalığına kısa süre sonra elveda diyeceğiz. Kendisinden tamamen kurtulana kadar da bir takım iyileştirmelerle idare edeceğiz.

 
Gönderildi : 10 Eylül 2016 03:24
Paylaş: