Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil

Cassini, Satürn Gezegenine Dokundu!

-Aliz-
(@aliz)
Üye Moderator

Cassini, Satürn Gezegenine Dokundu!

Uzun bir süredir Cassini uydusunun, Satürn gezegeni yörünge hareketleri detaylı olarak inceleniyordu. Satürn görevinin son evrelerine hazırlanan Cassini uydusu, gezegen atmosferinin dış tabakalarından geçeceği 5'inci dalışının ilkini Pazartesi sabahı (14-08-2017) gerçekleştirdi.

Cassini'nin gerçekleştirdiği dalışla, Satürn'ün kimyasal yapısıyla ilgili önemli bilgiler sağlanacak ve gezegenin atmosferinde ölçümler yapılacak. Bu görevi 5 dalış daha takip edecek, 5'inci dalışın ardından Cassini Satürn'ün atmosferine girerek yanacak ve böylece uydunun görevi sona erecek.

Bu sabah saat 07:20 sıralarında Cassini, Satürn'ün atmosferinin en üst katmanındaki bulutlardan yalnızca bin 600 kilometre yukarıdan geçiş yaptı. Nerdeyse gezegeni öpen Cassini, önemli veriler taramaya ve toplamaya da başlamış oldu. Cassini yapacağı tüm ölçümlerle beraber, Satürn'de bir günün ne kadar sürdüğünün de hesaplamayı hedefliyor. Astronomlar Satürn'de bir günün 10.5 saat kadar sürdüğünü söylüyor olsalar da bu bilgi net olarak doğrulanmış değil.

Cassini'nin ulvi Satürn seyahatleri 15 Eylül 2017'de sonlandırılacak. Atmosferde yanarak yok edilecek olan Cassini, bu yok oluşunu da yine yüce bir amaç için gerçekleştirecek. Çünkü bilim insanları Cassini'nin gelecekte, üzerinde yaşam ihtimali olan Titan ve Endülüs gibi uydularına çarpma

ihtimalini tamamen ortadan kaldırmak istiyor.

Alıntı
Konuyu başlatan Gönderildi : 17 Ağustos 2017 00:33
Paylaş: