Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil

CERN’den Yeni Bir Keşif Haberi Geldi

-Aliz-
(@aliz)
Üye Moderator

CERN’den Yeni Bir Keşif Haberi Geldi

Dünyanın en büyük laboratuvarı konumunda olan ve yaptığı deneyler sonucunda evren hakkında birçok bilgiye sahip olmamızı sağlayan Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN), yeni bir keşfe imza attı. Bilim insanları, ilk kez ışığın ışıkla saçılması olan yüksek enerjili iki foton etkileşimini gözlemledi.

Fransa-İsviçre sınırında yerin 100 metre altında bulunan ve kurulduğu günden bu yana bilim adına birçok keşfe imza atan Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN), yürüttüğü ATLAS deneyinde ilk kez ışığın ışıkta saçılması olan yüksek enerjili iki foton etkileşiminin kanıtını gözlemlemeyi başardı.

ATLAS deneyi ekibinde yer alan fizikçiler, foton parçacıklarının birbirlerine çarpıp yön değiştirdiğini ilk kez keşfettiklerini açıkladılar. ATLAS deneyince kullanılan dedektör, boyut olarak en büyük LHC dedektörü olarak bilinirken, ATLAS deney grubunda, 35 ülkeden 150 üniversite ve laboratuvardan katılan toplam 1800 fizikçi bulunuyor.

Deneyle ilgili ayrıntılar “Nature Physics” dergisinde yayımlanırken, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nda 2014 yılından bu yana kayıt altında tutulan 4 milyardan fazla veriyi inceATLAS Fizik Koordinatörü Dan Tovey, "Bu dönüm noktası niteliğinde bir sonuç, ışığın yüksek enerjide kendisiyle etkileşime girleyen bilim adamlarının, foton çarpışmasına aday 13 durum tespitinde bulunulduğu tespit edildi.diğinin ilk doğrudan kanıtı." ifadesini kullandı.

Alıntı
Konuyu başlatan Gönderildi : 17 Ağustos 2017 00:03
Paylaş: