Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil

Çin'den 3'ü Bir Arada Çok Amaçlı Mars Simülasyon Üssü

-Aliz-
(@aliz)
Üye Moderator

Çin'den 3'ü Bir Arada Çok Amaçlı Mars Simülasyon Üssü

Çin'de Xiashi (Hayşi) bölgesine kurulacak dev bir tesis; ülkenin ilk Mars simülasyon üssü, uzay bilimsel araştırmaları merkezi ve film platosu olarak da kullanılabilecek. Bu özellikleriyle kurulacak olan dev tesis, birden fazla amaca aynı anda hizmet edebilecek.

Her ne kadar birden fazla birimi bünyesinde barındıracak olsa da sözü geçen tesis, ağırlıklı olarak Mars gezegeni koşullarını taklit edebilecek ve Çinli bilim insanlarının burada eğitimine hizmet edecek şekilde tasarlanacak.

Çin haber kaynakları, bu simülasyon merkezinde, Mars'ın coğrafi yapısına oldukça benzeyen ve gezegenin kızıl yüzeyini çok andıran kaya oluşumlarının olduğunu ifade ediyorlar.

"Mars topluluğu ve Mars kamp" alanı adı altında bir araya getirilmiş kültürel ve turistik mekanlarını da bünyesinde barındıracak simülasyon üssü, sadece astronomi, uzay ve bilimsel araştırma faaliyetleri için kullanılmayacak. Bu görevlerinin yanı sıra tesis, film çekim platosu olarak da hizmet verebilecek.
Çinli yerel yetkililer konuya ilgili olarak, Çin Bilimler Akademisi ile Xiashi (Hayşi) yerel hükümeti arasında geçtiğimiz sene Kasım ayında üssün inşasına yönelik bir anlaşmanın yapıldığını ifade ettiler.

Alıntı
Konuyu başlatan Gönderildi : 17 Ağustos 2017 04:11
Paylaş: