Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil

Çocukların Akıllı Cihaz Bağımlılığı Gelecekte Kör Edebilir!

-Aliz-
(@aliz)
Üye Moderator

Çocukların Akıllı Cihaz Bağımlılığı Gelecekte Kör Edebilir!

Teknolojinin içine doğan çocukların uzun süre tablet, telefon, televizyon ekranına bakması ve yeterince gün ışığında sokakta oynamaması üzerine uzmanlardan önemli bir uyarı geldi. Araştırmalara göre, yakın gelecekte çocuklar ve gençler ciddi biçimde görme bozukluğu ve kör olma tehlikesi ile karşı karşıya kalacak.

Rotterdam Erasmus Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Öyesi Prof. Dr. Caroline Klaver'e göre, gün boyu telefon, tablet ya da kitaba yakından bakan çocukların doğal göz yapısı bozuluyor. Çocukların normalde yuvarlak olan göz bebekleri, oval bir şekle dönüşüyor. Sonuç olarak da gözün arkasında ışığı yakalayan hücreler hasar görüyor. Uzmanlar, "görünmeyen bir salgın" dedikleri bu soruna karşı 20-20-2 formülünü öneriyor.

Göz sağlığı uzmanları 20-20-2 formulünü açıklarken, "20 dakika boyunca kitap, tablet ya da telefona baktıktan sonra 20 saniye ara verip, gözünüzü dinlendirin ve günde en az 2 saat dışarı çıkın" diyerek gün ışığının önemine dikkat çekiyorlar. Bilimsel verilere göre vücut, gün ışığı sayesinde gözün yuvarlak kalmasını ve hücrelerin bozulmamasını sağlayan dopamin maddesini üretiyor.

Prof. Dr. Klaver'e göre bu küresel bir sorun ve dünyada okulu bırakan çocukların büyük bölümü göz sorununa sahip. Çözüm ise basit; çocukların ekran ve kitap başından uzaklaşıp günde en az 2 saatsokakta olmasının şart olduğu belirtiliyor. 

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?Yorumlarınızı bizimle paylasmayı unutmayın.. 🙂

Alıntı
Konuyu başlatan Gönderildi : 21 Aralık 2017 01:10
Paylaş: