Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil
YouTube Kanalınız mı var? O zaman buraya tıklayarak ücretsiz olarak kanalınızı tanıtın!

Dijital, VHS’nin de fişini çekti  

  RSS
#Bilal
(@bilal)
Saygın ÜyeDijital teknolojilerin fiziksel depolama unsurları ile ilgili kayıt formatlarına yönelik olumsuz etkilerine bir yenisi daha eklendi. JVC tarafından geliştirilen, ilk kez 1976’da piyasaya sürülen VHS (Video Home System) formatı 80’lerde büyük ilgi görmüştü. Zamanla yerini başka formatlara bırakan VHS formatıyla kasete kaydedilip piyasaya sunulan son film ise ‘Şiddetin Tarihçesi’ oldu. Böylelikle 2006 yılı ile birlikte VHS formatlı herhangi bir ‘ürün’ gelmeyecekti. En nihayetinde, bu alanda üretim gerçekleştiren son şirket olan Funai Electric de artık sürecin kendileri açısından noktalandığını duyurdu.
Japon merkezli teknoloji şirketi, kısa süre önce üretimlerini sonlandıran Sanyo, Panasonic gibi popular markaların ardından bu alanda çalışan tek marka olmuştu. Ancak pazardaki daralma ve bileşenlerin tedariğinde yaşanan sıkıntılar üzerinde fiş çekme kararının alındığı belirtildi. Alınan kararın nihai nitelikte olduğu da bilgiye eklendi. Funai Electric, 1980’lerin başından bu yana VHS formatlı kaset üretimi gerçekleştiriyordu. Bir dönem yıllık 15 milyon ünitelik satış gerçekleştirdiği kaydedilen markanın, geçtiğimiz yıl ise son derece az sayıda satış yaptığı ifade edildi.

Böylelikle bir devir daha kapanıyor. VHS format, teknolojideki dijital yükselişin etkisiyle ilgi her geçen gün daha az ilgi görüyordu, neredeyse unutulmuştu. Hatta haber ilk duyulduğunda dünyanın önde gelen teknoloji otoriteleri ‘VHS devri kapanmamış mıydı’ diye sormadan edemediler. Şimdi ise gerçek anlamda bir ‘antika’ halini aldıklarını söylemek mümkün.

Alıntı
Gönderildi : 21 Ağustos 2016 17:34
Paylaş:
Başa dön