Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil

Drone satışlarına dair gelecek öngörüleri

#Bilal
(@bilal)
Saygın Üyeİnsansız hava aracı (IHA) şeklinde Türkçe’de kullanılabilen drone’lar, tüm dünyada ilgi çekici bir fenomen oluşturdu. Bir uzaktan kumandayla yönetilebilen yapıları ile drone’lar, aralarında profesyonel dizi/sinema sektöründen, yayıncılığa, hobi amaçlı kullanıma kadar çok sayıda tercih edilme ana maddesi sunmayı başardı. Peki geleceğe dair drone satışlarına, drone’ların göreceği ilgi boyutuna ilişkin tahminler neler? Tüketici elektroniği pazarı açısından gelecekte drone’un önemi ne ölçüde olacak? İşte bu sorulara dair tahminler içeren bir rapor yayınlandı.
Ünlü medya platformu Business Insider tarafından hazırlanan 32 sayfalık raporda drone’ların 2015 yılında 8 milyar Amerikan Doları tutarında bir satın alım oluşturduğu ifade edilirken 5 sene sonrasına, yani 2021’e ilişkin öngörü de bu rakamın yüzde 50 oranında artarak 12 milyar dolar seviyesine ulaşacağını gösteriyor. Söz konusu beklenti, pazarın çok yüksek bir ivmeyle olmasa da gelişeceğine dair bir çıkarım anlamı taşıyor.

Kurumsal ve askeri alanlarda ilgi artacak
Ek olarak drone’ların kurumsal ve askeri alanlarda daha fazla talep göreceği, bu konuya ilişkin yasal düzenlemelerin Avrupa Birliği ve ABD nezdinde geleceği ve bunun da ticari anlamda pazarın gelişmesinde rol oynayacağı da altı çizilen tahminler arasında.
Öte yandan drone pazarının, teknolojiyi de çeşitli kademelerde şekillendirebileceği belirtiliyor. Örneğin yeni donanım yapı taşları ve yakıt türlerinin de kullanıma sunulabileceği iddia ediliyor.

Alıntı
Konuyu başlatan Gönderildi : 21 Ağustos 2016 18:17
Paylaş: