Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil

Drone Savar Silahına Olan Talep Artıyor

-Aliz-
(@aliz)
Üye Moderator

Drone Savar Silahına Olan Talep Artıyor

Drone teknolojisinin son yıllarda muazzam bir ilerleme kaydetmesi, bu endüstriye olan yatırımları her geçen gün artırıyor. İyi amaçlarla kullanıldığı kadar, kötü amaçlarla da kullanılan Drone'lar, elektromanyetik drone silahlarıyla etkisiz hale getirilebiliyor.

Son dönemde drone sayısındaki artış, bu konuda ciddi önlemlerin alınmasını zorunlu kılıyor. Türkiye'nin ilk "Drone Savar" üreticisi, yoğun talebi karşılamakta güçlük çektiğini dile getirdi.

Türkiye'nin ilk elektromanyetik drone silahı olma özelliğini taşıyan "Drone Savar"ın üreticisi Aytekin Güçlü, zaman zaman kritik altyapı ve tesislere "bombalı drone saldırısı yapılacağı" istihbaratı alındığını ve bu nedenle kurumlardan yoğun talepler geldiğini söyledi. 

Drone Savar silahının geliştirilmesinde, müşterilerden gelen talep ve isteklerin belirleyici olduğunu ifade eden Güçlü,  "Bunun yanı sıra, teknolojik ilerleme ve drone sistemlerinin sahip oldukları kabiliyetleri göz önünde bulundurarak silah üzerindeki iyileştirmelerimizi gerçekleştiriyoruz" dedi.

Kolluk kuvvetlerimizin imkan ve kabiliyetlerine katkı için çalıştıklarını söyleyen Güçlü, "Sınır hattında terör örgütlerine karşı aktif olarak kullanılan 4. versiyon Drone Savar silahımız, bilinen tüm drone'lar üzerinde etkili. Ülkemizin içinden geçtiği süreçler ve terör örgütlerinin kabiliyetleri göz önünde alındığında elimizden gelenin en iyisini yapmak istiyoruz" dedi.

Drone Savar'ın Türk Savunma Sanayii Ürünleri Kataloğu'nda yer alması için Savunma Sanayii Müsteşarlığından davet aldıklarını belirten Güçlü, "Bu gelişmenin, ürünün ihracına yönelik çalışmalara olumlu katkı vereceğine inancım tam. Gerekli hazırlıkların tamamlanmasının ardından Harp Arge'nin Drone Savar ürünü ile SSM Kataloğu'nda yer alacaktır" dedi.

Ar-Ge çalışmaları doğrultusunda "sabit drone savar istasyonları" üretmek istediklerini ifade eden Güçlü, şu değerlendirmeleri yaptı:

"Sabit drone savar istasyonları, 15 kilometreden drone'ları bertaraf edebilecek 2 eksen motorize, termal ve elektro optik kamera destekli bir drone avcı silahı olarak tasarlanmaktadır. Bu bağlamda komando timlerinden gelen terörist algılama sistemi X Projesi'ni geliştirmekteyiz. İlk testleri Şemdinli'de yapılan X, talep edilen geliştirmeler doğrultusunda mobil yazılım altyapısı ve mikro radarlar eklenerek arazide vurucu timlerimizin kabiliyetini artıracaktır"

Aytekin Güçlü, yazılım altyapısı tamamlanan sistemin ilk saha testlerini 2018 yılının ikinci çeyreğinde yapacaklarını söyledi.

Alıntı
Konuyu başlatan Gönderildi : 21 Aralık 2017 23:25
Paylaş: