Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil

Dünyada 99 Ülkeyi Etkileyen Virüs Türkiye'ye Sıçradı!

Specialist
(@specialist)
Aktif Üye

Tüm dünyayı etkisi altına alan WanaCry, bir diğer adıyla Wana Decrrypt0r, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 74 ülkeye yönelik siber saldırı gerçekleştirdi. Bir fidye yazılımı olan bu virüs, İngiltere'nin sağlık sisteminden Portekiz'in telekominikasyon ağına kadar pek çok cihazı etkisiz hale getirdi.

Geçtiğimiz gece antivirüs yazılımı Avast'ın açıkladığı bu durum, tüm dünyada hızla yayıldı. İlerleyen saatlerde İngiltere sağlık sisteminin, Portekiz ve İspanya'nın telekominasyon ağının, Çin'de bulunan çok sayıda üniversitenin ardından, Türkiye'ye de az da olsa sızdığı bildirildi.

BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan'ın yaptığı açıklamada, "Türkiye dahil 74 ülkeye büyük bir siber saldırı düzenleniyor. Ülkemizin siber Güvenlik Merkezi USOM önlem alma operasyonlarına devam etmektedir" denildi. Tüm kullanıcıları dikkatli olmaları konusunda bilgilendiren Dr. Sayan, "Dünyada yayılan Wcry zararlısından korunmak için Windows sistemleri ve antivirüsleri güncelleyin! Sisteminizi taratmayı ihmal etmeyin" ifadelerini kullandı.

WanaCry Nedir?

Rus kaynaklarından gelen bilgilere göre, bu fidye yazılımını ABD'nin istihbarat kuruluşlarından Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA)'ın geliştirdiği bir araçla üretildiği düşünülüyor. Fidye yazılımı, şifreleyici ve kilitleyici olmak üzere iki farklı türü bulunan zararlı bir program. Şifreleyici türü, bulaştığı bilgisayardaki her türlü veriyi şifreliyor ve kullanıcının bunları açmasını engelliyor.

Alıntı
Konuyu başlatan Gönderildi : 19 Mayıs 2017 03:20
Paylaş: