Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil

Dünyanın En Büyük Metrobüs’ü Bursa’da Üretildi

murat3547
(@murat3547)
Paylaşımcı Üye

İlk yerli tramvay ve metro araçlarının üretildiği AKIA fabrikası bu kez dünyanın en büyük metrobüsünüde geliştirerek hizmete alıyor. Araç 290 kişilik yolcu kapasitesiyle dünyada aynı hizmeti veren benzerlerinden daha büyük.

Balkan ülkeleri başta olmak üzere dünya ülkelerine otobüs üreten AKIA firması, Bursa’da üretim yapıyor. AKIA’nın Mercedes motoru taşıyan ve aynı kalitede olan yeni metrobüsü 290 kişi kapasiteli ve 25 metre uzunluğunda.

Bu uzunluktaki bir aracın kontrolü ise 3 3 körükle sağlanıyor. Bu özellikleriyle araç dünyada metrobüs servisi veren benzerleri arasında özel bir yere sahip. Boyutları onu dünyanın en büyük metrobüsü yapıyor. Dev metrobüsünü dizel ve elektrikle çalışan hibrit modelinin de üretim bandına alınacağı belirtiliyor.

Bursa’da tasarlanan yeni dev metrobüs İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin tüm şehirlerinde ve dünya ülkelerinin caddelerinde kullanılacak.

# AKIA Fabrikası Hakkında

İran menşeli Akia Hess Otomotiv, 2013 yılında Türkiye’nin Otobüs üretim üssü haline gelmiş olan Bursa’da üretime başladı. Akia günümüzde İran’ın ve Ortadoğunun en büyük toplu taşıma aracı üreticisi olarak da biliniyor. 

Alıntı
Konuyu başlatan Gönderildi : 10 Eylül 2016 03:52
Paylaş: