Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil

Dünya'ya 12 Işık Yılı Kadar Ötede Yaşam Olabilir

-Aliz-
(@aliz)
Üye Moderator

Dünya'ya 12 Işık Yılı Kadar Ötede Yaşam Olabilir

Güneş benzer biri yıldız olan Tau Ceti'nin yörüngesinde bulunan 2 gezegenin, yaşama elverişli olabileceği belirtildi. Tau Ceti, Güneş benzeri “G sınıfına dahil” olan ve gezegenimize en yakın yıldızolarak tanımlanabiliyor. Tau Ceti, Cetus takımyıldızında yer alan bir yıldız olarak sınıflandırılıyor, kütlesi de tıpkı bizim Güneş'e çok benziyor.

İngiltere, Hertfordshire Üniversitesinden astronomlar aracılığı ile yürütülen araştırmalar, Doppler Spectroscopy (radyal hız ya da titreşim metodu) adı verilen yöntemle, Tau Ceti'nin yörüngesinde bulunan küçük gezegenlerin yer çekimi kuvvetinden kaynaklanan zayıf titreşimler tespit etmeyi başardı.

Artık uzayda bizden farklı yaşam formları araştırmaları bir bulguya o kadar aç ve muhtaç ki, bu bulguların üzerine hararetle eğilen söz konusu grup, Tau Ceti'nin yörüngesinde 4 gezegen olduğu saptamayı başardılar.

Sadece bu kadarla kalmadılar, bu gezegenlerden 2'sinin, yaşam için elverişli koşullara sahip olabileceğini de ifade eden bilim adamları, gezegenlerin konumlarını inceleyerek yüzeylerinde su bulunabileceğini düşündüklerini de ifade ettiler. Doğal olarak "suyun olduğu yerde yaşam vardır"kuramından esinlenen bilim insanları, söz konusu gezegenlerde yaşam formlarının olabileceğine de inanıyorlar.

Bu arada küçük bir not: Işık yılı, bir zaman birimi değil mesafe ölçüsü olarak kullanılır. Bir yıldız için 10 ışık yılı uzakta deniyorsa, kastedilen gezegen 95 trilyon kilometre ötede bulunuyor demektir.  Bu mantıkla; 1 IY (ışık yılı) net olarak 9 milyon 460 730 472 580 km'ye denk gelir ki, buyurun matematiği siz yapın. (Güneş, gezegenimizden 149.600.000 km uzaktadır.)

Alıntı
Konuyu başlatan Gönderildi : 17 Ağustos 2017 00:51
Paylaş: