Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil

Elon Musk, Çölde Lityum Arayacak

xBullHack
(@xbullhack)
Üye

Elon Musk elektrikli araçlarının bataryaları için hayati önemde olan lityum madeni için dünyanın dört bir yanında ava çıktı. Musk, Şilili bir şirketle ortak olup çölde lityum arayacak.

Şili Kalkınma Ajansı yetkililerinin Financial Times'a yaptıkları açıklamaya göre Elon Musk ülkeye lityum yatırımı yapmaya hazırlanıyor. Musk SQM isimli maden şirketiyle yakından ilgileniyor. Elektrikli araçların bataryalarında kullanılan lityum son derece değerli bir maden.
 
"ŞİLİ KİLİT BİR ÜLKE"
Şili Kalkınma Ajansı Başkan Yardımcısı Eduardo Bitran konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Global anlamda elektrikli araç üretiminde lider olmak isteyenler için Şili kilit bir ülke" diye konuştu. Elektrikli otomobil yatırımları için lityum çok değerli bir maden. Geçen hafta Toyota, Arjantin'in en büyük lityum üreticilerinden Orocobre'nin yüzde 15'ini satın aldı. Öte yandan Şili'deki güneş enerjisi kaynakları da yatırım için Musk'ın iştahını artırıyor. SQM ve Tesla gelecekteki işbirliği anlaşmalarına ilişkin yorum yapmaktan kaçındı.
LİTYUM BATARYA NE İŞE YARAR?
Lityum iyon pil (Li-ion) bir çeşit yeniden doldurulabilir pil. Çoğunlukla elektronik araçlarda kullanılıyor. Ağırlıklarına-büyüklüklerine oranla verebildikleri yüksek enerji ile en iyi pil çeşitlerinden biridir ve yaygın olarak kullanılmakta. Bu yüzden elektrikli araçlarda tercih ediliyor. Bu pillerde hafıza etkisi yok ve kullanılmadıkları zamanlardaki enerji kayıpları yavaş. Uygunsuz kullanılmaları halinde tehlikeli olabilir. Eğer gerekli önlemler alınmaz ise diğer pil türlerine göre ömürleri daha kısa olabilir.

Alıntı
Konuyu başlatan Gönderildi : 14 Şubat 2018 03:04
Paylaş: