Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil

Endoskopik Cerrahi Robotlarla Kolaylaşacak!

-Aliz-
(@aliz)
Üye Moderator

Endoskopik Cerrahi Robotlarla Kolaylaşacak!

Dokularda en az hasar oluşturularak gerçekleştirilen cerrahi işlemler, şaşırtıcı derecede gelişmeye devam ediyor. Harvard Üniversitesi'ndeki bilim insanları da mevcut uygulamaları daha da geliştiren bir cihaz yarattı. 

Küçük bir robotik kol geliştiren Harvard Üniversitesi'ndeki bilim insanları, cerrahi müdaheleleri kolaylaştıracak başarılı bir çalışmaya imza attı. Bugün kullanılan ve tamamen katı olan cerrahi araçların aksine, ekibin yarattığı robotik kol tamamen yumuşak malzemelerle çevrili sağlam bir iskelete sahip. Hibrit bir tasarıma sahip olan kolun, aynı zamanda nasıl hareket ettiğini hissettiren bir algılama kabiliyeti dahi var. 

Yapışkan yerine kimyasal bağ ile birbirine bağlanan yumuşak ve rijit bileşenlerin bir kombinasyonunu kullanan aletlerden daha esnek olan robotun, ilerleyen dönemlerde giderek yaygınlaşması planlanıyor. Harvard, üretim konusunun da oldukça basit olacağının altını çizdi. Dahası, akciğerlerdeki veya beyindeki inanılmaz derecede kompleks prosedürler için tasarımın bir milimetreye indirilebileceği de ifade edildi. 

Testlerine devam edilen robotun, ilerleyen dönemlerde gerçek hastalarda da kullanılması bekleniyor.

Alıntı
Konuyu başlatan Gönderildi : 17 Ağustos 2017 18:45
Paylaş: