Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil
Evga GTX 980Ti Classified İnceleme

1 Yazılar
1 Üyeler
0 Beğeni
858 Görüntüleme
(@oguz)
Gönderiler: 497
Asil Üye
Konuyu başlatan
 

Bilgisayar donanımı sektörüne 1999 Yılında hızlı bir giriş yapan ABD menşeili Evga firmasının  Classified Ekran kartı serisi, pazara yenilikçi, agresif dış görünümlü ve fabrika çıkışı OverClock'lı (Hız aşırtmalı) Ekran kartlarıyla kısa sürede oyun severlerin büyük beğenisini kazandı. Ayrıca Evga, sunduğu servis hizmeti ile şuan Nvidia partnerleri arasında en çok ekran kartı satan firma konumuna geldi.

Nvidia’nın Maxwell mimarisi olan GM200 GPU’sunu kullanan Evga GTX 980 Ti Classified  fabrika çıkışı overclock ile yaklaşık olarak %20 hız aşırtılmış bir halde oyun severler ile buluşuyor.Tabi bunda firmanın özelleştirilmiş PCB ve tam dijital VRM kullanmasının payı büyük. EVGA GTX 980 Ti Classified, bu hız aşırtma sayesinde en güçlü tek GPU'lu ekran kartı olan GTX Titan X’i bile geride bırakmayı başarıyor.

Nvidia, orta seviye fiyat/performans ürünü olan GTX 970’den sonra büyük bir sürprizle yüksek seviye bir fiyat/performans ürünü ile karşımıza çıktı. Bu nasıl bir fiyat performans derseniz, Titan X’den iyi bir performans verip %40 daha uygun fiyatı ile kendi dalında bir fiyat/performans canavarı diyebiliriz. Titan X ile 980Ti arasındaki iki bariz farktan bahsedersek; İlk olarak Titan X’de bulunan ve 980 Ti’dakinden tam iki kat fazla olan 12 GB GDDR5 RAM kapasitesi 980Ti’da 6GB’ta düşürülmüş, ki bu günümüzdeki çoğu oyunda sorun oluşturmayacak kadar yüksek bir kapasite. Diğer bir bariz fark ise CUDA çekirdekleri diyebiliriz. Titan X’de 3072 adet CUDA çekirdeği bulunurken 980Ti, 2816 CUDA çekirdeğine yer verilmiş. Titan X’in bir prestij kartı olup 980Ti’ın yüksek seviye fiyat/performans kartı olmasının sebeplerinden bazıları bunlar.

Peki 980Ti bundan ne kaybetmiş derseniz, aslında kayıptan çok kazancı daha fazla diyebiliriz. Çünkü tüketici kısmı 1000$ ve üstü fiyatlara çıkmayı istemiyor. Hele ülkemizde 4000-5000 lira aralığında satılan bir kartı almak pek mümkün değil. Bu fiyata bütün bir kasa toplanırken neden tek parçaya verilsin ki? Sanırım bunu Nvidia’da düşünmüş olacak ki Titan X’in kırpılmış bir versiyonunu piyasaya sürdüler. Evga gibi firmalar da son rötuşları yaparak bizlere sundu. Sonuç olarak ortaya hız aşırtılmış ve bir nevi ağabeyi olan Titan X’i boynuz kulağı geçer misali geçmiş bir ekran kartı ortaya çıkmış. Az önce bahsettiğimiz CUDA çekirdekleri, birden çok CPU’nun bir arada çalışmasının zorluklarını ve karmaşık programlarını bir kenara bırakıp kendi bünyesinden bu paralelliği yarattığı için bu durumları ortadan kaldıran çekirdekler.

Şimdi gelelim kartın dış görünüşüne. Firmanın diğer 980Ti serisi olan Superclocked modelinden farklı olarak dışında Classified serisiyle özdeş olan kırmızı rengin kullanılması açıkça söylemek gerekirse üreticinin öngördüğü gibi karta daha agresif bir görünüm katıyor. Kartın görüntü çıkış portlarında ise, bir adet Dual Link Dvi, bir adet Hdmi 2.0 ve 3 adet Display Port 1.2 yer alıyor. Nvidia'nın da partnerlerine görüntü portlarını bu şekilde kullanmalarını tavsiye ettiğini belirtelim.

Kart Evga'nın 980Ti ürün gamında 8+8 güç çıkışı sunan iki modelinden birisi. Ayrıca güç çıkışlarının hemen yanında EV Bot bağlantısı da unutulmamış. Kartın Backplate (Arka Plaka) ile beraber gelmesi ise büyük bir artı. Evga'nın bazı modellerinde Backplate'in isteğe bağlı olduğunu belirtelim. Backplate kartın ısı derecesinde iyi bir etken olarak göze çarpmakla  birlikte kartı daha korunaklı bir hale getiriyor. Korunaklı derken sadece PBC yamulmasından dolayı oluşabilecek hasarlar ve temas kaynaklı lehimlerde gelişebilecek sorunlar dışında anakart soketlerini de korumayı amaçlıyor. Bunun dışında tozlanmalardan dolayı oluşabilecek oksitlenme ve statik elektrikten de koruyor ekran kartımızı. Kartın üzerinde Güney Kore'li bellek üreticisi SK Hynix'in H5GQ4H24MFR-R2C seri numaralı belleği kullanılıyor.Classified'taEvga'nın 980Ti serinin en üst versiyonu olan Kingpin modeli gibi 14+3 güç fazı ile geliyor.

Gelelim kartın oyunlardaki ısı ve ses seviyesine. Yoğun yük durumunda 41 db gibi ortalama bir ses çıkartıp maksimum 79 dereceye çıkıyor. Overclock yaptığımda ise çekirdek hızı 1452MHz’deyken maksimum 83 dereceye çıktığını gördüm. Evga'ya ait olan Acx 2.0+ soğutma sisteminin artısı olarak 60 derecenin altındayken fanlar aktif olmuyor ve buda daha uzun ömürlü kullanım sunmanın yanı sıra  sessizlik sever kullanıcılar için masaüstü veya yüksek Gpu kullanımı olmayan uygulamalarda sisteminizin daha sessiz çalışması olarak kartın hanesine artı olarak yazılıyor. Asic değeri (çekirdeğin voltaj vermeden ne kadar overclock olabileceğini gösteren değer) %67.1 olmasına karşın 1452MHz’de stabil ve sorunsuz çalışabildi. Evga’nın kullandığı Acx2.0+ soğutucusunda kullanılan iki adet 10 cm'lik fanlar ve ısı boruları başarılı olmuş. Evga yeni ACX 2.0+ soğutma teknolojisinde her fanda çift bilyeli batarya kullanmış. Bunun en önemli avantajları ise Evga’nın dediğine göre %400 daha uzun ömürlü kullanım ve daha sessiz çalışmasıymış.

Tek bilyalı bataryaların dezavantajı ise içlerinde kullanılan yağın kuruması ve performans kaybına yol açması. ACX 2.0+ teknolojisi sadece ses ve sıcaklık avantajıyla gelmiyor. Bunların yanı sıra daha düşük güç tüketimini de beraberinde getiriyor. Rakiplerine oranla 4 kata kadar düşük güç tüketimi ve daha kararlı overclock deneyimi sunuyor. Ayrıca bu kartı Sıvı soğutma ile de kullanabileceğinizi hatırlatalım. 980Ti Classified'ın Evga'nın geliştirip oyun severlerle buluşturduğu bir nevi mobil Overclock cihazı olan EVBot ile de tam uyumlu çalıştığını da belirtelim.

Boyut olarak ise full tower ve mid tower kasalara rahatlıkla sığacağını düşündüğüm Classified mini kasalara takabilmeniz için ince hesap yapmanız gerekebilir. Referans tasarımdan 1.3cm daha büyük olan kart toplam boyut olarak 27.9cm. Kart tam olarak 2 slot yer kaplayarak beğenimizi kazandı çünkü diğer firmaların bazı 980Ti modelleri 2.5 yada 3 slot kaplayabiliyor.

Oyun Testlerimizde gördüğümüz kadarıyla Evga Gtx 980Ti Classified oldukça iyi bir FPS ortalaması yakalasa da yüksek bellek isteyen bazı oyunlarda 4k ve 2k da anlık FPS düşmeleri yaşadığımızı da belirtmek isterim. Fakat birkaç ayarı düşürdüğünüz taktirde oldukça akıcı bir oyun deneyimi elde edebilirsiniz. Kart genel olarak 1080p’de bütün oyunları rahatlıkla oynatacak güce sahip. Hatta o kadar güçlü ki bazı AAA oyunlarda GPU tam yükte çalışmaya ihtiyaç duymuyor. 2k’ya geldiğimizde kart günümüz koşullarında rahatlıkla ultra ayarlarda akıcı bir şekilde oynatacak güce sahip. O kadar güçlü ki bu kart 2k için yapılmış diyebiliriz. İdeal çözünürlüğü 2k olarak düşünüyorum. 4k için ise ortalama bir güce sahip. Bazı oyunlarda beklenilenden fazla performans sunsa da, bazı oyunlarda bellek yetersizliğine takılabiliyor. 30-40 FPS aldığınız bir oyunda sahne değişirken bellek yetersizliğinden ani Frame düşüşlerine tanık olduk. Tabi buda akıcılığı ve oyun keyfini baltalayan bir unsur olarak gözüme çarptı. Unutmadan hatırlatayım oyunlarda AA(Anti Aliasing) açmamamın nedeni Nvidia Birden Çok Çerçeveli Örneklemeli Kenar Yumuşatmayı açmamdır.

Witcher 3’te 1080p’de GPU’yu tam yükte kullanıp maksimum 77 dereceye çıktığını gördüm. Bunun dışında 3GB bellek kullanıp ortalama 70-80 FPS’lerde seyderip sahnesine göre 90 FPS’lere çıktı. Çözünürlüğü 2k’ya çıkardığımda ise GPU %99 kullanılıp 74 derecede 50 ile 55 FPS verdi. Bellek kullanımı da 4GB’lara kadar çıktı. 4K’ya geldiğimizde GPU tam yükte 4GB sınırlarında bellek kullanımıyla birlikte maksimum 79 dereceye çıktı. FPS oranı olarak ultra ayarlarda sınıfta kaldığını belirtebiliriz. 28-32 FPS dolaylarında seyrettiğini belirtelim. 4K’da Witcher gibi grafik canavarı bir oyunun altında kalmasını normal karşılayabiliriz. Tabi bu performansı sadece kartın gücü değil oyunların optimizasyonu da belirleyici bir faktör oluyor.

   

MGS: The Phantom Pain’de 1080p için yine fazla gelen bir kart oldu. Deneyimlerime göre 1080p monitör kullanıyorsanız sizin için fazla bir kart olacaktır. Oyun 4k monitörümüzün 60Hz limitine takılıp kartın tam güçte çalışmasına imkan vermediğini belirtelim. GPU %50 civarlarında kullanıldı ve 67 derece civarlarında kaldı. Ortalama 3-3,5GB bellek kullandı ve kartın yarısı bile böyle bir oyun için 1080p için yetmiş oldu. 2K çözünürlükte genel olarak %60’larda oynayan bir GPU değeri olsa da yoğun aksiyonlu sahnelerde %86’ya kadar çıktığını gördüm. Sıcaklık 70 derecelerde seyrederken, bellek 3,5GB seviyelerinde kaldı. Gel gelelim 4k’ya Witcher 3’ten sonra beklenenin aksine oldukça yüksek bir performans sunan kart genellikle 40 FPS’lerde oynatırken yüksek aksiyonlu sahnelerde 20’lere kadar düştüğünü gördük. Tam yükte çalışan kart maksimum 78 dereceye çıkarken 4,5GB’ta kadar bellek kullandı.

Rise of the Tomb Raider’a geldiğimizde ise 1080p’de ultra ayarlarda 50-60 FPS civarlarında seyretti. 76 derecede tam yükte çalışan kart iyi bir ortalama yakalasa da bellek yetersizliğinden dolayı Frame düşmelerine sebep oldu ve oyunda zaman zaman donmalar yaşandı. 2k’ya geçtiğimizde genellikle 40 FPS civarlarında seyretse de 1080p’e göre artan frame düşüşleri oyunun akıcılığını bozup oyun keyfinizi alıyor. 4K’da da benzer şekilde 30-40 FPS arası gidip gelen oyun bellek yetersizliğinde nasibini fazlasıyla alıyor ve ultra ayarlarda oyun keyfi bırakmıyor. Rise of the Tomb Raider’ı ultra ayarlarda oynayabilmeniz için SLI yapmanızı tavsiye ederim.

Shadow of the Mordor optimizasyon olarak başarılı ve görsel olarak etkileyici bir oyun. 1080p’de 5,5GB ram kullanıp tam yükte 76 derecede çalıştı. Ortalama 80-90 FPS ile çok rahat bir şekilde oyunun üzerinden kalktı. 2k’da 60-70 FPS arası tam güçte 76 derecede çalışan kart 6GB bellek kullanıyor ve Rise of the Tomb Raider'ın aksine optimizasyon başarısıyla Frame düşüşleri yaşatmıyor. 4k’da 30-40 FPS arası performans gösteren kart tam güçte 77 derecede çalışıp 6GB bellek kullanıyor ve 4k’da olsa herhangi bir Frame düşüşü yaşatmadan akıcı bir şekilde oyun keyfi sunuyor.    

Günümüzün favori oyunlarından biri olan Fallout 4’de geldiğimizde 1080p tüy kadar hafif kalıyor. %50 güçte 67 derecede çalışan kart monitörün Hz limitine takılıp 60 FPS’den yukarı çıkamıyor. Bununla birlikte 2,5GB bellek kullanıyor. 2k’da da Hz limitine yakalanan oyun %65 civarlarında çalışıp 73 dereceye çıkıyor. 3GB’ta yakın bellek kullanıyor. 4k’da %90 civarlarında çalışan kart rahatlıkla oyunun altından kalkmayı başarıp 55 FPS dolaylarında 77 dereceye çıkıp 3,5GB bellek kullanıyor.

Geçtiğimiz günlerde yeni eklenti paketi çıkan Dying Light’a geldi sıra. Oyun 1080p’de ilginç bir şekilde 150 ile 80 FPS’lerde gidip geldi. Maksimum 77 dereceye çıkan kart tam güçte 5GB’ta yakın bellek kullandı. 2k’da da rahat bir görüntü çizen oyun 70-90 FPS arasında dolaşırken tam yükte 5,5GB’ta yakın bellek kullanırken 77 derecelerde seyretti. 4k’da ise 50 FPS’lerden 37’lere düşen kart tam yükte 79 derecede çalışıp ultra ayarlarda bellek yetersizliği ile karşı karşıya geldi. Fakat View Distance ayarını 16’dan 8’e indirdiğimizde herhangi bir sorun olmadan akıcı ve keyifli bir oyuna keyfi sürdük.

    Sırada Counter Strike Global Offansive var fakat bu oyunla ilgili tek söyleyeceğim şey 4k’da tam yükte 2GB’ta yakın ram kullanarak 76 derecede 180 FPS civarında performans sergilemesi olur.

Aşağıda kartın teknik bilgilerini ve oyun içi videoları görebilirsiniz. İyi seyirler:

[video=youtube]

EvgaGeforce GTX 980Tİ Classified Teknik Özellikleri:

GPU MİMARİSİ: Maxwell

GPU ADI: GM200

ÜRETİM TEKNOLOJİSİ: 28nm

TRANSİSTOR SAYISI: 8,000 Milyon

BAĞLANTI ARAYÜZÜ: PCI Express 3.0 x16

API DESTEĞİ: Dx12, OpenGL4.5, OpenCL 1.2, Shader Model 5.0

ÇEKİRDEK HIZI: 1190MHz

O.C. ÇEKİRDEK HIZI: 1291MHz

BELLEK HIZI: 7010MHz

BELLEK: 6GB

BELLEK TİPİ: GDDR5

BELLEK ARAYÜZÜ: 384 Bit

BAĞLANTI ARALIĞI: 337 GB/s

SLOT GENİŞLİĞİ: 2 Slot

UZUNLUĞU: 27.9Cm

TDP: 250W

BAĞLANTILAR: 1xDVI, 1xHDMI, 3xDisplayPort

GÜÇ GİRİŞLERİ: 2x8 Pin

MAX. MONİTÖR DESTEĞİ: 4

ANALOG MAX. ÇÖZÜNÜRLÜK: 2048x1536

DP,HDMI MAX. ÇÖZÜNÜRLÜK: 4096x2160

Test sistemimiz:

Monitör: Philips 288p6 4K

Anakart: MSİ Z97 GAMİNG 5

İşlemci: İntel Core i7 4790K 4.0 GHz

Ekran Kartı: Evga Geforce GTX 980Ti Classifeid

RAM: 2x4GB GSKİLL 1600MHz CL9 DDR3

Güç Kaynağı: High Power 1200 Watt 80+ Gold

İşletim Sistemi: WİN 10 64bit

Ekrean Kartı Sürücüsü: 361.91

Not: Rise of theTombraider ve DyingLight’de 4k ultra ayarlarda bellek yetersiz kalıyor.

Not2: Fallout 4, Rise of theTombRaider, Metal Gear Solid ThePhantomPain monitörümüzün Hz. Değerine takıldığı için belirli çözünürlüklerde 60 fpsden yukarı çıkamadı.

Not3: Oyunlarda anti aliasing açmamamın nedeni Nvidia birden çok çerçeveli örneklemeli kenar yumuşatmayı açmamdır.

Not4: Asic değerini GPU-Z üzerinden görebilirsiniz.

    Sonuç olarak Nvidia Gtx 980Ti ekran kartı serisi yüksek seviye bir fiyat/performans ürünü olmasıyla birlikte Evga'nın da katkılarıyla  Classified modeli ile gücünü %20 katlamış olarak oyun severlere sunuluyor.Sıcaklık ve ses gibi sorunları ortadan kaldırmış.4k için tek dezavantajı olan nadiren 6GB bellek yetersizliğini bir yana koyarsak 1080p için fazla, 2k için ideal, 4k için ortalama bir kart olmuş diyebiliriz.

 
Gönderildi : 20 Ağustos 2016 18:21
Paylaş: