Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil
Facebook’tan ‘ortam dinleme’ iddialarına yanıt

1 Yazılar
1 Üyeler
0 Beğeni
1,085 Görüntüleme
(@bilal)
Gönderiler: 305
Tanınmış Üye
Konuyu başlatan
 Teknoloji dünyasındaki ilginç iddialardan biri de sosyal medya ağı Facebook’un akıllı cihazların mikrofonlarının kullanılması suretiyle ortam dinlemesi yaptığı. Bunun kullanıcılara gösterilen reklamların belirlenmesinde kullanıldığı şeklinde genişletilen kapsamıyla son derece fantastik bir senaryo ortaya konuluyor. ‘Tam da deterjanlardan söz ediyordum ki bir baktım Facebook’ta karşıma deterjan reklamları çıkıyor’ türünde sözler de yine iddiaların arka planındaki çeşitli dayanak noktaları. Öte yandan şimdiye kadar sadece ‘konuşulan’ bu iddia, geçtiğimiz günlerde popüler bir medya organında yer alınca işler değişti. Peki tüm bunlar gerçek mi, ne kadar tutarlı iddialar? İşte bu sorulara Facebook tarafından resmi ve beklenilen bir şekilde yanıt verildi…
Yapılan açıklamada Haber Kaynağı’ndaki reklamların kullanıcıların profillerine ve ilgi alanlarına göre sunulduğu, mikrofonların reklamlar için hedef kitlenin belirlenmesi için kullanılmadığı belirtildi.
İddiaların basına yansıması The Independent gazetesinde yer alan bir haberde Güney Florida Üniverisitesi profesörü Kelli Burns kaynaklı. Öğretim görevlisi, Facebook’un ortam dinlemesi yaptığını ifade ederek ses getirmişti. Dayanak noktası olarak konuşmalarının ardından ilgilendiği konuları Facebook reklamlarında görmesini öne süren profesör, sosyal ağdan gelen açıklamalarla yalanlanmış oluyor.

Popüler sosyal medya platformu Facebook, geçtiğimiz yıllarda kullanıcıların ‘izin vermeleri halinde’ uygulama güncellemesi sırasında çalan müzik ve izlenen TV’nin sesinin dinleneceğini duyurmuş, tartışma yaratmıştı.

 
Gönderildi : 23 Ağustos 2016 17:05
Paylaş:

❕Site tanıtımınızı farklı bir sitede de tanıtmak isterseniz buraya tıklayın.❕