Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil

Göktürk-1 Uydusu İçin Geri Sayım Başladı

!! KroNoS !!
(@kronos_791)
Site Kurucusu Admin

Göktürk-1 Uydusu İçin Geri Sayım Başladı

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin hedef istihbaratlarını alması için geliştirilen Göktürk-1 uydusunun fırlatılmasına artık sayılı günler kaldı. Uydu görüntülerinden alması gereken istihbarat açığını kapatacak Göktürk-1, 5 Aralık tarihinde saat 16.51'de fırlatılacak.
Anadolu Ajansı'ndan gelen bilgilere göre, TSK'nın hedef istihbaratına yönelik uydu görüntüsü ihtiyacını karşılayacak Göktürk-1 uydusunun, montaj ve entegrasyon faaliyetleri, proje yüklenicisi olan Telespazio (İtalya)-Thales Alenia Space (Fransa) tarafından Fransa'nın Cannes şehrinde bulunan tesislerinde gerçekleştirildi. Türkiye'nin ilk Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi'nde de çevresel testleri yapılan uydu artık hazır diyebiliriz.

Fransa Guyanası'nda bulunan Koruou Fırlatma Merkezine gönderilen Göktürk-1, burada yörüngesine fırlatılacak. Tam olarak 5 Aralık tarihinde, Türkiye saatiyle 16.51'de gerçekleştirilecek fırlatma işlemi, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı ev sahipliğinde canlı olarak izlenebilecek. Göktürk-1'in yaklaşık 90 dakika içerisinde dünya çevresinde bir tur atacak uydunun, yılda toplamda 60 binden fazla görüntü toplaması hedefleniyor.

Alıntı
Konuyu başlatan Gönderildi : 4 Aralık 2016 01:14
Paylaş: