Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil
Google’a Rusya’da sürpriz ceza!

1 Yazılar
1 Üyeler
0 Beğeni
983 Görüntüleme
(@bilal)
Gönderiler: 305
Tanınmış Üye
Konuyu başlatan
 Rus teknoloji şirketi Yandex, Google’a karşı daha önce açtığı davayı kazandı. Peki hukuki mecraya taşınan konu neydi, ceza ne oldu? İşte yanıtlar…
2016, teknoloji şirketleri arasındaki anlaşmazlıkların sıklıkla mahkeme salonlarına taşındığı bir yıl olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz dönemde Rusya’nın önde gelen teknoloji şirketlerinden Yandex, internet ve yazılım şirketi Google’ı sahibi olduğu Android işletim sistemi ile ilgili bir konuda dava etmişti.
Dava konusu, Google’ın açık kaynak ilkesine uymaması iddiasına dayanıyordu. Özet olarak da Yandex, Android işletim sistemine sahip akıllı cihazlarda Google’ın bazı uygulamalarını önyüklü olarak sunmasına itiraz etmişti. Çünkü mobil cihazlar da geliştiriyor ve bu cihazlarda kendi haritalar, tarayıcı, çeviri,mail, drive ve hava durumu uygulamalarının Google versiyonlarının olmasına karşı çıkıyordu.
Rusya’da görülen davada Google’a, 6 milyon 750 bin dolar para cezası verildi. Google’ın konuyu temyize götürüp götürmeyeceği ise henüz bilinmiyor. Ancak şu da bir gerçek ki Apple ile Samsung arasında uzun yıllar boyuncagörülüp kamuoyunda ses getiren hukuki süreçlere farklı bir boyut gelebilir.
Bu ilginç gelişme, Android cihazlardaki Google uygulamalarının geleceği açısından da belirsizlik durumunu ortaya çıkardı. Android cihazlarında önyüklü olarak gelen Google uygulamalarına yer vermek istemeyen başka şirketler de olabilir.
Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz… 

 
Gönderildi : 21 Ağustos 2016 16:03
Paylaş:

❕Site tanıtımınızı farklı bir sitede de tanıtmak isterseniz buraya tıklayın.❕