Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil

Google'dan Şeker Hastaları İçin Lens!

!! KroNoS !!
(@kronos_791)
Site Kurucusu Admin

Google Şeker Hastalarını Takip Eden Lens Yapıyor

Google ve Novartis, diyabetli hastaları takip eden bir teknoloji için el sıkştı. Geliştirilecek lens sayesinde hastalığın takibi gözden yapılabilecek.
Önde gelen ilaç firmalarından İsviçreli Novartis, geleceğin teknolojisini üretmek için global sorunlara çözüm için çalışan Google[x] ile güçlerini birleştirdi. Novartis'in göz sağlığı konusundaki departmanı Alcon'un deneyimlerinden yararlanarak akıllı lens yapmayı planlayan Google, lense yerleştirilen çip sayesinde gözyaşından hastanın kanındaki glikoz seviyesini ölçebilecek. Ocak ayında dedikoduları yayılan haberin anlaşma seviyesine yeni geldiği Novartis'in yayınladığı basın bülteniyle duyrulurken, lensin daha sonra tüm sağlık sektörüne öncülük edebilecek nitelikte olduğunun da altı çiziliyor. 

Teknoloji devlerinin yeni çıkardığı cihazlarda ve geliştiricilerin uygulamalarında ön plana çıkan sağlık yatırımları, kişisel kullanıma yönelik teknolojik ürünlerin sadece eğlence odaklı geliştirildiği algısını da yıkmaya yardımcı olacak. Günlük sağlık ihtiyaçlarını karşılayacak teknolojilerin hastanelerdeki büyük cihazlardan ve taşıması zahmetli araçlardan ziyade iyice küçülen elektronik bileşenler sayesinde günlük gereçlerimizle bütünleşik olmaya başladığı son yıllarda, atılan bu adım umutları daha da yükseltecek nitelikte. Sadece diyabetliler için değil, yakını göremeyenler için bakılan uzaklığa göre görüşü düzenleme yetisine sahip lenslerin de önünün açıldığını belirtelim.

Üretimi konusunda henüz tarih verilmeyen lensler, günlük teknolojinin nereye doğru evrildiğini de gösterir nitelikte. Uzun soluklu bu projenin Google'ın marka değerini de yücelteceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Alıntı
Konuyu başlatan Gönderildi : 23 Kasım 2016 04:02
Paylaş: