Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil
Google'ın Miyopun İlacı Olacak Akıllı Lensleri Biraz Gecikecek

1 Yazılar
1 Üyeler
0 Beğeni
1,046 Görüntüleme
!! KroNoS !!
(@kronos_791)
Gönderiler: 1197
Ünlü Üye Admin
Konuyu başlatan
 

Google'ın Miyopun İlacı Olacak Akıllı Lensleri Biraz Gecikecek


Hatırlayacağınız üzere 2 yıl önce sizlerle Google (şimdiki adıyla Alphabet) tarafından geliştirilmekte olan özel kontakt lens modellerinden bahsetmiştik. Bu akıllı lens modelleri farklı dertleri çözüme kavuşturabilmek üzere yapılandırılmaktaydı. Lens modellerinden bir tanesi miyop ve astigmat gibi sorunlara sahip olan kullanıcılara daha iyi görüş sağlama imkanı sunabilecekti. Bu lensler üzerinde yer alan çip sayesinde görüntü alanında otomatik odaklama yapabiliyordu. Bu da uzaktaki nesneleri daha net görebilme imkanı veriyordu.
Bir diğer lens modeli ise şeker hastalığı (diyabet) sahibi olan kullanıcılar için pratik bir glikoz seviyesi ölçme imkanı veriyordu. Google, bir ilaç firması olan Novartis ile birlikte bu projelerin üzerinde çalışmaya 2014 yılında başlamıştı ve lenslerin insanlar üzerinde test edilmesine 2016 yılında başlanacağını duyurmuştu. Fakat konu hakkında açıklama yapan Novartis yetkilileri bu testlerin bu yıl içinde başlamasının mümkün olmadığını duyurdular.
Novartis yetkilileri, testlerin teknik olarak çok karmaşık bir süreç olduğunu, hem Google'ın hem de kendilerinin lensleri geliştirirken çok şey öğrendiklerini öne sürüyor. Bu da bu lenslerin insanlar üzerinde denenmesine başlanması için henüz net bir tarihin olmadığını gösteriyor.
Novartis'in başındaki isim olan Joe Jimenez geçtiğimiz sene geliştirdikleri lensleri 5 sene içerisinde piyasaya sürmeyi planladıklarını açıklamıştı. Anlaşılan o ki testlerin ertelenmesiyle birlikte bu tarih de daha ilerideki bir döneme ertelenecek.

 
Gönderildi : 23 Kasım 2016 03:59
Paylaş: