Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil

Google'ın Özel Ay Yarışı Dördüncü Kez Ertelendi

-Aliz-
(@aliz)
Üye Moderator

Google'ın Özel Ay Yarışı Dördüncü Kez Ertelendi

Google Lunar X Prize

 olarak da bilinen ve Ay'a gidecek ilk özel şirkete 30 milyon dolarlık ödül vermeyi vaat eden yarışmanın bitiş süresi 2017'nin sonuna ertelenmesinin ardından bir kez daha uzatıldı.

XPRIZE isimli organizasyon tarafından başlatılan ve Google sponsorluğunda devam eden Lunar X Prize, özel şirketler tarafından yapılan uzay araştırmalarını teşvik etmek için ortaya atılmıştı. 2015 yılında başlayan yarışmanın büyük ödülü 30 milyon dolar olarak belirlenirken, bu ödülü kazanmak için yarışmacıların Ay'a bir uzay aracı göndermeleri, onu yüzeyde 500 metre hareket ettirmeleri ve Ay'dan yüksek çözünürlüklü video ve resimler göndermeleri gerekiyordu.

Ay'ın yörüngesine herhangi bir aracı göndermeyi başaran yarışmacılara 1.75 milyon dolar, Ay yüzeyine iniş yapana 3 milyon dolar ödül vermeyi vaat eden yarışmanın, bir de bitiş süresi vardı. Geçtiğimiz günlerde 2017 yılının sonuna ertelendiği açıklanan bitiş tarihi, bugün yapılan bir başka açıklama ile tekrar ertelendi ve Mart 2018'in sonuna kadar istenilen görevi yapan şirkete ödül verileceği duyuruldu.

2007 yılında 20 milyon dolar ödülle başlayan ve günümüze kadar devam eden yarışmanın ödülünü almak için birçok şirket harekete geçse de bugüne kadar herhangi biri Ay'ın yörüngesine dahi erişememişti.

Alıntı
Konuyu başlatan Gönderildi : 18 Ağustos 2017 23:05
Paylaş: