Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil

Hackerlar NSA'ye Sanal Saldırıda Bulundu

#Bilal
(@bilal)
Saygın Üye

20 Ağustos 2016 Cumartesi 10:12

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, astronot robotu R5'i Mars'ta kumanda edebilecek ekipler arıyor. Bunun için yazılım geliştirme üzerine 1 milyon dolarlık yarışma düzenliyor.

NASA tarafından açılan yarışmaya katılacak ekipler, Robonot 5'i (R5) Mars'ın çetin hava koşullarına benzer bir simülasyonda idare edecek. Ekipler bir yandan robotu kum fırtınalarında yönetip uzay ekipmanının tamirini yaparken, diğer yandan da dünyadan Mars'a giden komutlardaki gecikmeleri göz önüne almaya çalışacak.
1 MİLYON DOLAR PARA ÖDÜLÜ
Kazanan ekibe ise 1 milyon dolarlık para ödülü vaat ediliyor. NASA'nın projeden sorumlu yöneticisi Monsi Roman, yaptığı yazılı açıklamada "Karşımıza gelecek yeni teknolojileri ve sorunların çözümlenmesinde kullanılabilecek yaratıcı fikirleri heyecanla bekliyoruz" dedi.
ASTRONOTLARDAN ÖNCE ROBOTLAR
NASA gelecekte R5 ve benzeri robotları farklı gezegenlere gönderip incelemelerde bulunmayı hedefliyor. Astronotların farklı gezegenlere gitmesinden önce bu robotlarla Mars gibi gezegenlerde suni iklimin oluşturulabileceği fikri üzerinde duruluyor.

Yarışma için başvurular açılmış durumda. İlk elemeler Eylül - Kasım arasında yapılacak. Finale kalanlar Aralık ayında açıklanacak ve 2017'de de Mars simülasyonları gerçekleştirilecek. Yarışmayı birinci olarak tamamlayan takım 1 milyon dolar ödül kazanacak ve geliştirdikleri yazılım da R5 robotuna yerleştirilebilecek

Alıntı
Konuyu başlatan Gönderildi : 21 Ağustos 2016 15:46
Paylaş: