Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil

Hacker’ların diğer hedefi de Uber oldu

#Bilal
(@bilal)
Saygın Üye



Son dönemde hacker’ların faaliyetleri sıklıkla gündeme geliyor. Geçtiğimiz günlerde eski Twitter CEO’su Dick Costolo, ondan hemen önce de Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’ün hack’lendiğini aktarmıştık. Son gelişme ise ABD merkezli küresel ulaşım şebekesi Uber’in de hack’lenmesiyle ilgili. Şaşırtıcı olan ise kullanılan metot…
Çeşitli sorunlar yaşayan ve dünya genelinde özellikle taksicilerin büyük tepki gösterdiği servis, bazı ülkelerde faaliyetlerini durdurmuş ve küçülmeye gitmişti. Kullanım sıklığını bir nebze de olsun artırmak için ise hediye kuponları veriliyordu. Hacker’lar bu kuponları hack’ledi!
Deneme-yanılma metodu işe yaradı
İndirim kuponu verilen sistemde açık bulan kötü amaçlı yazılım korsanları, 25 bin dolarlık bedava ulaşım kodunu ellerine geçirdiler. Metot, deneme-yanılma (brute-force) taktiği şeklinde özetlenebilir. Oldukça eski ve son derece bilinen bir hacker yöntemi olan deneme-yanılma, olasılıklar üzerinden doğru kodların bulunması ve çalınması ile gelişiyor.
Kısa sürede fark edildi
Uber yazılımcılarının durumu kısa süre içinde fark edip çözdükleri belirtilirken söz konusu olay, her kademedeki teknoloji şirketlerinin güvenlik açıkları ve önlemleri konusunda kendilerini sorgulamalarının gerektiğini ortaya koyuyor.

Alıntı
Konuyu başlatan Gönderildi : 23 Ağustos 2016 16:23
Paylaş: