Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil

Hyperloop One En Yüksek Hızına Ulaşmayı Başardı

!! KroNoS !!
(@kronos_791)
Site Kurucusu Admin

Hyperloop One En Yüksek Hızına Ulaşmayı Başardı

Elon Musk'ın sahibi olduğu şirketlerden bir tanesi olan, Los Angeles merkezli Hyperloop'ungeliştirmekte olduğu yüksek hızlı tren projesinde bir eşik daha atlandı. Hyperloop One, en yüksek hızına ulaşmayı başardı.

Bir süre önce sadece fikir olarak ortaya atılan ve üst düzey ray ötesi sistem olarak tanımlanan Hyperloop, Elon Musk'ın yeni nesil ulaşım teknolojilerinden bir tanesiydi. 2016 yılında Nevada Çölü'nekurulan 4.8 kilometrelik yer altı tünelinin tamamlanmasının ardından gerçeğe dönüşen proje, ilk adımlarını atmış ve trenin gerçeğe dönüşmesi için çalışmalar başlamıştı.
Halihazırda kullanılan trenlerin aksine rayların üzerine yerleşen tekerleklerin motor yoluyla hareket ettirilmesiyle ilerlemeyen Hyperloop, Magnetic Levitation isimli gelişmiş teknoloji sayesinde hareket ediyor. Bu teknoloji manyetik alan kullanarak sürtünmeyi en aza indiriyor ve trenin çok yüksek hızlara ulaşmasını sağlıyor. Uzun süredir özellikle Japonya başta olmak üzere çok farklı şirket ve devletler tarafından denenen bu teknolojiyi daha da ileriye götürmek için harekete geçen Hyperloop ise yaptığı son testlerde, bugüne kadar ulaşabildiği en yüksek hıza ulaştı.

Yapılan son testlerde 500 metrelik mesafeyi hiç durmadan 192mph yani 308.9km/s hızla geçmeyi başaran XP-1 takma isimli tren, Hyperloop One tarafından gerçekleştirilen en hızlı test oldu. Teorik olarak 760mph (1223km/s) hıza kadar ulaşması beklenen bu teknolojinin hayata geçmesi durumunda, toplu taşıma ulaşımının çok uzun mesafelerde birkaç dakikaya düşeceği ve insanlık için yeni bir adım olacağı söylenmişti.

[v-videolar]

Alıntı
Konuyu başlatan Gönderildi : 3 Ağustos 2017 07:45
Paylaş: