Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil

IBM, Facebook’un Yapay Zekasını Kontrol Edecek

-Aliz-
(@aliz)
Üye Moderator

IBM, Facebook’un Yapay Zekasını Kontrol Edecek

Facebook
’un sohbet botu olarak geliştirdiği Facebook AI’nin kendi dilini geliştirmesi sonrası aniden kapatılması herkesi şok etmişti. Tabii biraz da korkutmuştu desek, sanırım yanılmış olmayız. IBM yapmış olduğu açıklamayla AI’ler üzerinde “Derin Öğrenme performansında bir sıçrama” kaydettiğini ve Facebook AI’nin sunucu ölçekleme kaydını üstlendiğini duyurdu.

Facebook AI’nin derin öğrenme konusunda sıkıntı yaşadığı, Facebook mühendisleri tarafından da doğrulanmıştı. Nitekim geçtiğimiz haftalarda Facebook AI’nin kendi dilini geliştirmesi ve konuşması üzerine fişi çekilmişti. Bu da Elon Musk ile Martin Zuckerberg’in yapay zeka konusundaki tartışmasını akla getirmişti. Musk, ABD'deki eyaletlerin yapay zekayı düzenleyici kanunlar çıkarmaları gerektiğini söylemiş ve yapay zekanın insan medeniyetinin geleceği için önemli bir risk taşıdığını söylemiş; Zuckerberg ise, yapay zeka konusunda herhangi bir endişe taşımadığını ve bu tartışmaların yapay zeka süreçlerini yavaşlattığını belirtmişti.
Konumuza dönersek, “Derin öğrenme nedir?” sorusunu soran okuyucularımız için kısaca açıklayalım. Derin öğrenme sistemi, insan ve hayvan beyinlerinde bulunan biyolojik sinir ağından esinlenmiş olan yapay sinir ağı uygulamasına dayanan bir AI (yapay zeka) türüdür. Odak noktası ise bilgisayarlardaki dijital görüntülerin, ses kayıtlarının, videoların ve benzeri içeriklerin insanların yaptıkları gibi yapay zeka tarafından algılanmasının sağlanmasıdır.
Bununla birlikte sistemin “derin seviyeli eğitimi” için gerekli olan veriyi işlemesi günler hatta haftalar alabilir. Sistemde başarı elde etmek için birden çok konu var. Ancak zaman faktörü bunlardan en önemlisi. Zaman faktörünü minimize etmek oldukça zor çünkü daha hızlı işlemci kullanmak, daha fazla bilgi işlem gücü ekliyor ve bu da sürecin hızlanmasına yardımcı olmuyor.
IBM, AI’lerin yaşadığı derin öğrenme problemlerine ilişkin sorunları çözebileceğini belirtti. Konuyla ilgili yayınlanan raporda, “Başarılı dağıtılan bir derin öğrenme süreci için hesaplama gereksinimlerini iletişim talebi ve bağlantı bant genişliği ile dengeleyebilmek için donanım ve yazılımın birlikte optimize edildiği bir alt yapıya ihtiyaç duyulmaktadır.” denildi. Eğer bu faktörler kontrol altına alınamazsa, dağıtılan derin öğrenme, azalan geri dönüş noktasına çabucak ulaşabilir.
Yapay zeka, bugünün ve özellikle yarınlarımızın en önemli tartışma konusu. Hayatımızın her alanında bize hız ve beceri katan Yapay zeka, Stephen Hawking’in ön gördüğü gibi gelecekte bizim için bir tehdide dönüşür mü bilmiyoruz, ancak adım adım izlenmesi gereken bir konu olduğunu söyleyebiliriz.

Alıntı
Konuyu başlatan Gönderildi : 16 Ağustos 2017 22:14
Paylaş: