Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil
İddia: Huawei kendi işletim sistemini geliştirecek

1 Yazılar
1 Üyeler
0 Beğeni
942 Görüntüleme
(@bilal)
Gönderiler: 305
Tanınmış Üye
Konuyu başlatan
 

Geçtiğimiz yıl 100 milyonu aşkın akıllı telefon satışı gerçekleştiren ve bu noktada dünyanın üçüncü büyük üreticisi konumuna yükselen Huawei ile ilgili ilginç bir spekülasyon gündeme gelmiş durumda. Küresel teknoloji basınında yer alan ve bazı önemli kaynaklara dayandırılan iddialara göre Çin merkezli şirket, kendi işletim sistemini geliştirmek için çalışıyor.
Kendi mobil cihazlarında uzun yıllardır Google’ın mobil işletim sistemi Android’i kullanan Huawei’nin söz konusu adımı bir ‘B planı’ olarak atmış olduğu belirtilirken, temelde Google ile ilişkilerin bozulmasına karşı önlem alındığı iddia edildi. İddialar oldukça çarpıcı, üstelik aktarılanlar bunlarla da sınırlı değil…
Huawei’nin söz konusu çalışmaları Kuzey Avrupa’da yürüttüğü, kurulan ekipte bazı Nokia mühendislerinin de bulunduğu ifade ediliyor. Ayrıca çalışmalarda önemli bir mesafe kaydedildiği de spekülasyona açık diğer detaylar arasında.
Bilindiği üzere alternatif işletim sistemleri konusunda dünyanın en büyük akıllı telefon üreticilerinden Samsung’un da çalışmaları devam ediyor. Tizen işletim sistemi ile Linux tabanlı bir yazılımı hali hazırda akıllı saat modellerinde, IoT ve bazı diğer akıllı cihazlarında kullandığı biliniyor. Öte yandan Huawei’nin EMUI arayüzünde de değişikliklere gitme yönünde çalışmalar yürüttüğü yansıyan haberler arasında. iOS’a benzerliği ile eleştirilen arayüzde uygulama ikonları, renk şeması gibi detaylarda yeniliklere gidileceği kaydediliyor.
Huawei’nin yazılım mühendisleri yoğun mesai harcıyor gibiler. Sonuçların ve daha fazla detayın da önümüzdeki süreçte günyüzüne çıkması bekleniyor.

 
Gönderildi : 23 Ağustos 2016 16:30
Paylaş: