Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil

Intel'in 9.Nesil Core İşlemcileri 10nm+ Üretim Süreciyle Geliştirilecek

-Aliz-
(@aliz)
Üye Moderator

Intel'in 9.Nesil Core İşlemcileri 10nm+ Üretim Süreciyle Geliştirilecek

Intel'in yeni Core işlemcilerinin 8.nesili "Coffee Lake" olarak adlandırıldı ve bu işlemciler 21 Ağustos Pazartesi günü tüm dünyaya tanıtılacak. Fakat 9.nesil olarak bilinen ve "Ice Lake" olarak adlandırılan Core serisi işlemciler ile ilgili bazı yeni bilgiler Intel'in web sitesinde göründü.

Intel'in internet sitesindeki açıklamayı yukarıdaki görüntüden de görebilirsiniz. Bu açıklamaya göre Ice Lake olarak kodlandırılmış olan yeni Core serisi işlemciler 10nm+ üretim sürecinden geçecek. Bu da işlemci endüstrisi için oldukça önemli bir değer olarak kayıtlara geçiyor. Çünkü AMD'nin yeni piyasaya sunduğu Ryzen işlemcilerinin 14nm üretim süreciyle üretildiğini biliyoruz.

Ayrıca bir önceki nesil Intel işlemciler Kaby Lake olarak kodlandırılmıştı ve Intel'in 14nm+ üretim sürecinden geçmişlerdi. Intel'in 10nm'nin yanına eklediği artı işaretinin ne anlama geldiği ise şu an için tam olarak bilinmiyor fakat ilerleyen günlerde bu üretim sürecinin detaylarını öğrenmeyi umuyoruz. Merak eden okuyucularımız için hemen aşağıda Intel'in son yıllardaki yol haritası ve kodlandırma şekliyle ilgili bir tablo yer alıyor. Tablonun sağ üst köşesinde kısaltmaların anlamları da bulunuyor.

(Bu 10nm, 14nm gibi değerler işlemcilerdeki transistör aralıklarını belirtiyor. Bu sayı azaldıkça transistörler birbirlerine daha yakın şekilde konumlandırılmış demek oluyor. Yani bir işlemci üzerine daha çok transistör sığdırılması ile toplam işlem gücü artırılıyor. Bunun yanı sıra transistörlerin birbirine daha yakın olması işlemci üzerinden geçen elektrik akımlarının daha hızlı şekilde hedeflerine ulaşması anlamına da geliyor. Yani işlemcinin hızı artarken enerji tüketimi düşüyor ve verimliliği artıyor.)

Intel'in önümüzdeki pazartesi tanıtacağını belirttiğimiz Coffee Lake serisi işlemciler ise 14nm++ üretim süreciyle üretiliyorlar. Fakat Intel bu işlemcilerin önceki nesil Core işlemcilere göre %30 oranında daha performanslı olduklarını belirtiyor. Coffee Lake kodlu işlemcilerin yıl sonuna doğru masaüstü bilgisayarlar için piyasaya çıkması bekleniyor.

Alıntı
Konuyu başlatan Gönderildi : 16 Ağustos 2017 22:39
Paylaş: