Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil
iPhone 7'den Büyük Bir Yenilik Beklemeyip, iPhone 8'e Bakmamızı Gerektiren 8 Sızıntı!

1 Yazılar
1 Üyeler
0 Beğeni
1,188 Görüntüleme
(@oguz)
Gönderiler: 497
Asil Üye
Konuyu başlatan
 

Elimizdeki bilgiler Eylül ayında tanıtılması beklenen iPhone 7'nin iPhone 6'dan çok da farklı bir tasarıma ve devrimsel özelliklere sahip olmayacağını gösteriyor. Asıl bombalar ise iPhone 7'nin ardından geleceği söylenen iPhone 8'e saklanıyor olabilir.

Apple’ın gelecek iPhone modelini tanıtmasına 6 aydan az bir zaman kaldı. Muhtemelen Eylül ayının ilk yarısında "iPhone 7" olarak adlandırılması beklenen ürün tanıtılacak. “iPhone 7” diyorum çünkü Apple’ın klasik ürün güncelleme döngüsüne göre sıra iPhone 7’ye geldi… Bildiğiniz gibi, iPhone modelleri önce rakam artırarak ardından da “S” takısı alarak yola devam ediyor. Yani  4/4s, 5/5s ve 6/6s şeklinde… Bu sıralama bozulmazsa, Eylül ayında iPhone 7 ile tanışacağız ancak ufak bir farkla…

iPhone 7'nin Farkı Ne Olacak?

Bu fark ise yeni cihazın tasarımına ve özelliklerine yönelik. Alışılageldik şekilde bir güncelleme olması halinde, iPhone 7’nin iPhone 6 tasarım çizgisinden tamamen ayrılan, yeni bir tasarımın içine gömülmüş yenilikçi teknolojiler ile gelmesi gerekiyor. Ancak eldeki veriler pek bunu doğrulamıyor. Sızıntılara göre, iPhone 7 modeli sanki iPhone 6s’in biraz daha geliştirilmiş halinden pek farklı olmayacak. Büyük yenilikler ise bir sonraki modele bırakılacak.

iPhone 7'den Sonra iPhone 8'e Gelebilir!

Tam da bu noktada şöyle bir sorun ortaya çıkıyor. Apple’ın klasik güncelleme mantığında ana modeller yeni tasarım ve yeni özellikler ile gelir, “S” ile başlayan ara modeller ise tasarımı aynı kalarak küçük güncellemeler alır. Ancak iPhone 7 için bu süreç biraz tersten işleyecek gibi duruyor. Eldeki iddialara baktığımızda, sızıntıların çoğunun 2017 yıllarına yönelik olduğu görülüyor. Bu da şöyle bir beklentiyi ortaya çıkartıyor; Apple, 2017’de iPhone 7s diye bir modeli hiç tanıtmayarak doğrudan iPhone 8’e geçebilir. Yani, iPhone 7 ile hafif bir yenilenme, bir yıl sonra tanıtılacak iPhone 8 ile köklü bir değişim yaşanabilir… İşte theweek.com’un ortaya attığı bu iddiayı güçlendirebilecek 8 sızıntı:

1) Yeni Cam Tasarım

Buradaki haberimizde sizlerle paylaştığımız cam tasarım dedikodusu, yukarıdaki iddiayı doğrulayabilecek sızıntılar arasında. Apple analisti Ming-Chi Kuo’ya göre, (Apple medyumu da diyebiliriz) şirket iPhone tasarımında alüminyum malzemeyi terk edecek. Tamamen camdan bir tasarım düşünülüyor ancak bunun kullanıma sunulacağı tarih 2017. Yani iPhone 7’ye yetişmiyor ve bir sonraki cihaza kalıyor. Bingo! iPhone 7s’te tasarım değişmeyeceğine göre bu cihazın iPhone 8olması olası!

2) OLED Ekran

Buradaki haberimizde yer verdiğimiz bir diğer dedikodu OLED ekranlara yönelik. Apple’ın iPhone’daOLED teknolojisini kullanmaya hevesli olduğu bilinen bir gerçek ancak bununla ilgili somut gelişmeleri henüz göremedik. En son iddialar, 5.8 inç ekranlı bir iPhone Pro fikrini ortaya çıkarsa da, OLED ekranların üretiminin tamamlanıp iPhone’da kullanılması en erken 2017 - 2018 yıllarını buluyor. Böyle büyük bir yeniliğin iPhone 7S gibi ara bir modelde sunulmasını bekleyemeyiz. Muhtemelen ilk OLED ekranlı iPhone, iPhone 8 olacaktır

3) Çift Kamera

Rakiplerin art arda çift kameralı amiral gemilerini tanıttığı şu günlerde, Apple’ın bu konuda nasıl bir hamle yapacağı çok belirsiz. Bazı ufak sızıntılar olsa da, hiç kimse iPhone 7’de çift kameranın bizleri beklediğini söyleyemiyor. Bu da iPhone 7’nin büyük devrimsel cihaz olmayacağı fikrini doğuruyor.Apple elbette çift kameraya geçmek için çalışma yapıyor ancak büyük olasılıkla bu yenilik bir sonraki iPhone’a, yani iPhone 8’e yetişecek. Bu arada, çift kameranın sadece iPhone 7 Plus ya da iPhone Promodellerinde kullanılacağı iddiaları da yok değil. Bana kalırsa, bunun gerçekleşme ihtimali düşük.

4) Kablosuz Şarj

Apple’ın rakipleri karşısında sessiz kaldığı alanlardan biri de kablosuz şarj oldu. Şirket, bu teknolojiye mutlaka geçecek ama şu ana kadar ortaya çıkan sızıntılarda kablosuz şarja yönelik herhangi bir veri yok. Yani, bu teknolojiye büyük ihtimalle Eylül ayında gelecek iPhone 7’de geçilmeyecek. Geriye kalan tek seçenek ise tabii ki iPhone 8.

5) Daha İnce Tasarım

iPhone 7’ye yönelik birçok iddia gelecek cihazın inceliğine odaklanıyor. NDTV’nin ve birçok kaynağın sağladığı bilgiler iPhone 6s’in 0.27 inç’lik kalınlığının gelecek modelde 0.2 inç ile 0.25 inç’e gerileyeceği yönünde. Kasadaki tasarımsal değişiklikten çok bizi daha ince bir iPhone 7 karşılayabilir. Bu durumda köklü kasa değişimi ise iPhone 8’e kalacaktır.

6) iPhone Pro ya da iPhone 7 Premium İddiaları!

Akıllı telefon pazarında rekabet çıtasının diğer üreticiler tarafından artırıldığı bir gerçek. Çift kamera, modüler denemeler, kablosuz şarj, alternatif kasa malzemeleri gibi birçok yenilik Apple’ı kuşatmış durumda. Hem elindeki tasarım çizgisini bozmak istemeyen (yenilik uğruna hata yapmak istemeyen) hem de yenilik sunmak zorunda olan şirket ara modellere sığınabilir. iPhone Pro olarak adlandırılan 5.8 inç’lik iPhone iddiaları ve çift kamera gibi özelliklerin sunulacağı iPhone 7 Premiumiddiaları hep bu arayışların muhtemel sonuçarı olarak ortaya atılıyor. Apple’ın model çeşitliliğini artırmak yerine, tüm önemli yenilikleri iPhone 8’e saklaması daha mantıklı ve olası görünüyor.

7) Konsept Videoyu Doğrulayan Sızıntılar

iPhone 7’ye yönelik en elle tutulur video sızıntısı, anten çizgilerinin cihazın alt ve üst uçlarına taşındığı tasarımı yansıtan aşağıdaki video sızıntısı oldu. Cihazın arka görünümünü büyük ölçüde değiştiren bu sızıntının tasarımsal çizgisine bakıldığında mevcut iPhone 6 / 6s tasarımının çok dışında bir hat görünmüyor. Aksesuarlara yönelik önemli bir sızıntı akışının da olmadığı düşünüldüğünde iPhone 7’ye yöneli bu videonun gerçeği yansıtıyor olma ihtimali giderek artıyor.

[video=youtube]

8) Ana Ekran Tuşu, Kulaklık Girişi ve Ses Sistemi

Her yeni iPhone modeli öncesi konuşulanlardan biri de, Apple’ın “ana ekran” tuşunu kaldıracağı yönündeki iddialardır. Yıllardır gerçek olmadı, iPhone 7’de de olacakmış gibi durmuyor. Sızıntılara göre ana ekran tuşu iPhone 7’de yerli yerinde duracak ve bu bile bize tasarımda köklü bir değişiklik olmayacağını gösteriyor. Ekrana gömülü ana ekran tuşu ve Touch ID gibi fantezilere en azından gelecek modelde yer yok. iPhone 7’de görmemiz büyük olasılıklı olan 2 yenilik ise kulaklık girişi ve ses sistemine yönelik. Apple’ın stereo girişten vazgeçip ligtning kulaklık ile Hi-Fi ses sunması muhtemel. Aynı şekilde, dışarıya ses verecek dahili hoparlörlerde de hatırı sayılı bir performans artışı bekleniyor. HTC 10’un ses alanındaki yeniliklerinden sonra Apple’ın bu alanı boş bırakması pek beklenemez.

Sonuç

Toparlayacak olursak, iPhone 7 yüzeysel yenilikleri barındıracak, tasarımda ufak dokunuşların hissedildiği yeni bir adım olacak gibi duruyor. Apple’ın üzerinde çalıştığı OLED ekran, çift kamera, kablosuz şarj ve cam tasarım gibi radikal değişiklikler ise gelecek cihaza yetişecek gibi durmuyor. Ancak bu yenilikler için iPhone 7s’in beklenmesi, yani 2 yıl sonraya bırakılması oldukça geç. Bu nedenle, iPhone 7s yerine doğrudan iPhone 8’e geçilebileceği beklentisi çok da yanlış sayılmaz. Bakalım kalan 5 - 6 aylık sürede bu tahminleri değiştirecek yeni sızıntılar ortaya çıkacak mı?

 
Gönderildi : 20 Ağustos 2016 18:33
Paylaş:

❕Site tanıtımınızı farklı bir sitede de tanıtmak isterseniz buraya tıklayın.❕